Mieszkanie chronione: krok ku normalnemu życiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mieszkanie chronione: krok ku normalnemu życiu
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Fabio Balb

Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej, miejscem, gdzie pod opieką specjalisty osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi mogą nauczyć się codziennego życia i przygotować do w miarę normalnego, samodzielnego funkcjonowania.


taniec integracyjny wózek inwalidzki niepełnosprawność 1200.jpg
Taniec integracyjny – mało znany i fascynujący

Takie właśnie mieszkanie chronione powstało w Gronowie Elbląskim. Składa się ono z przeznaczonego do wypoczynku, terapii i zajęć pokoju dziennego, w pełni wyposażonego aneksu kuchennego, dwóch sypialni oraz łazienki przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Zamieszkają w nim trzy osoby niepełnosprawne intelektualnie wraz z opiekunem.


Posłuchaj

2:44
Mieszkania chronione (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– To program przeznaczony dla osób chorych psychicznie lub neurologicznie. Takie osoby często nie znajdują wsparcia nawet wśród najbliższych. Także dlatego, że rodzina nie wie, jak mogłaby tego wsparcia udzielić – mówi Marzena Białogrzywa, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim. – Zajęcia terapeutyczne, treningowe przygotowują chorych do funkcjonowania codziennego, do zabezpieczania swoich potrzeb życiowych – tłumaczy.

– Przyjdzie taki moment, że te osoby nie będą mogły już liczyć na pomoc swoich najbliższych, będą musiały żyć same – mówi Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie. – Chcielibyśmy, aby te osoby znalazły tu poczucie bezpieczeństwa, swój spokój, swój dom, wspólnotę z mieszkańcami naszej miejscowości – dodaje Marzena Białogrzywa.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Aneta Pastuszka
Data emisji: 01.02.2021
Godzina emisji: 18.16

pr

Polecane