Wciśnij przycisk – przystanki na żądanie ponownie dostępne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wciśnij przycisk – przystanki na żądanie ponownie dostępne
Wracają przystanki "na żądanie" Foto: Shutterstock

Ujemne temperatury oraz skargi pasażerów na chłód w pojazdach komunikacji miejskiej przyczyniły się do przywrócenia przystanków na żądanie. Od 1 lutego zdecydowała się na to część miast, m.in. Warszawa. O czym należy pamiętać?

1 lutego do codzienności warszawskich pasażerów wróciły przystanki "na żądanie". To spora zmiana. Ostatnie miesiące przyzwyczaiły użytkowników komunikacji, że pojazdy, którymi podróżują, zatrzymywały się na wszystkich postojach. Drzwi środków transportu również otwierane były automatycznie, bez konieczności korzystania z przycisków. Ze względu na obostrzenia sanitarne, działanie tzw. gorących guzików przez ponad rok pozostawało zawieszone. Od teraz podróżni na powrót będą musieli sygnalizować chęć zatrzymania pojazdów.

Transport publiczny mocno ucierpiał z powodu pandemii COVID-19. Maleją przychody ze sprzedaży biletów
warszawa autobus free komunikacja miejska shutt-280.jpg
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

– Zdecydowaliśmy o ponownym uruchomieniu urządzeń otwierających drzwi. Od 1 lutego pasażer, który chce wejść do pojazdu lub wysiąść na przystanku, musi otworzyć je samodzielnie. Przeznaczone do tego przyciski znajdują się bezpośrednio na drzwiach lub w ich pobliżu. Wracamy także do normalnego działania przystanków "na żądanie". Pasażer powinien zasygnalizować kierowcy jadącego autobusu, że chce, aby pojazd się zatrzymał. Może to zrobić np. poprzez machanie ręką. Ważne, by był to sposób widoczny dla kierowcy. Jeśli natomiast osoba chce wysiąść, musi skorzystać z przycisku oznaczonego napisem "stop" bądź symbolem drzwi. W ten sposób da znać prowadzącemu pojazd, że chce, aby ten zatrzymał się na najbliższym przystanku – mówi Tomasz Kunert, rzecznik prasowy warszawskiego ZTM.

Posłuchaj

2:12
Przystanki na żądanie wracają (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Przystanki "na żądanie" najczęściej oznaczone są specjalnymi napisami. Informację o ich lokalizacji można znaleźć również w rozkładzie jazdy. Warto pamiętać, że pojazdy zatrzymują się na tego typu przystankach jedynie na wyraźną prośbę pasażera. Jeśli żadna z osób nie zasygnalizuje takiego zamiaru, kierowca nie ma obowiązku zjechać do zatoki.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Wznowienie działalności "gorących przycisków" nie zmienia pozostałych obostrzeń sanitarnych. We wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, limity pasażerów oraz zachowanie dystansu. Tabory komunikacji miejskich są regularnie czyszczone i dezynfekowane.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Lucjan Ołtarzewski
Data emisji: 01.02.2021
Godzina emisji: 6.19

zch

 

Polecane