96 lat temu zaczęło nadawać Polskie Radio

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
96 lat temu zaczęło nadawać Polskie Radio
Rok 1927, Warszawa. Kierownik amplifikatorni przy ul. Kredytowej inż. Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Halo, halo! Tu próbna radiostacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego! Warszawa, Polska, długość fali 385 metrów!" Tak brzmiały pierwsze słowa transmisji radiowej, która odbyła się 1 lutego 1925 roku.


Roman Rudniewski NAC 1200 free
Polskie Radio. Jedna z najważniejszych instytucji odrodzonej Polski

Właśnie ta audycja jest uważana za oficjalny początek publicznej radiofonii w Polsce. Przygotowania do rozpoczęcia regularnego nadawania trwały już od września 1924 roku. W tym czasie nadawały już radiofonie w innych krajach: m.in. w USA (od 1920 r.), Francji, Wielkiej Brytanii, ZSRR (1922), Niemczech i Czechosłowacji (1923).


Posłuchaj

4:43
96 lat Polskiego Radia (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

96 lat temu program trwał godzinę, z czasem wydłużony został do dwóch. Zasięg nadajnika z trudem pokrywał teren ówczesnej Warszawy, a w mieście było zarejestrowanych 839 abonentów.

– To była bardzo długa sala konferencyjna, gdzie stał głośnik, siedzieli burmistrz i rozmaite towarzystwo. Usłyszeliśmy słowa "Halo, tu mówi Polskie Radio". Było takie wzruszenie, że ludzie płakali – wspomina Zofia Grudzińska, która była świadkiem narodzin polskiego radia.

– Tatuś pierwszy nabył radio Marconi. To była skrzynka, w niej trzy srebrne lampy i dodane słuchawki. Od razu nastawił radio i przez nie słuchał. Czego? Nie wiem, bo głośnika w domu nie było – opowiada pani Zofia.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Dorosz
Data emisji: 01.02.2021
Godzina emisji: 12.17

pr

Polecane