Ś(mieć), czyli żyć w stylu "zero waste"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ś(mieć), czyli żyć w stylu "zero waste"
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Newman Studio

Kto by pomyślał, że kiedyś słowo "śmieć" miało znaczenie pozytywne? Według prof. Rocha Sulimy pochodzi ono od czasownika "mieć", a polskie przysłowia nie znają pojęcia śmieci jako czegoś zbędnego. Śmieci są synonimem własności, gospodarzenia i obfitości dóbr. O tym, jak nie marnować, opowiedziała nam Katarzyna Wągrowska, autorka bloga "Ograniczam Się" i książki "Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej". 

Coś dla leniuchów

– Zero waste to świetna idea dla leniwych, którym nie chce się latać z workami pełnymi śmieci do kontenerów. Jedną z ogromnych zalet ograniczania odpadów jest to, że biegamy do tego kontenera o wiele rzadziej – zachęca Katarzyna Wągrowska, która podkreśla, że mniej śmieci dla nas oznacza mniej śmieci dla otaczającego nas świata. – Fajnie by było, gdyby kraje, w których mieszkamy, nie były wysypiskami śmieci, bo życie wokół nich jest po prostu nieprzyjemne. Niestety odpady wydzielają do atmosfery szkodliwe gazy i przedostają się do powietrza, którym oddychamy. Mogą się również przyczyniać do ocieplania klimatu – wyjaśnia. 

Posłuchaj

1:41:07
Co zrobić, czy odpady stały się skarbem? Katarzyna Wągrowska w Zagadkowym Studiu (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"

Pojęcie zero waste, czyli "zero odpadów" lub "zero marnowania" po raz pierwszy zostało użyte w latach 70. Wtedy pewien amerykański przedsiębiorca Paul Palmer założył firmę Zero Waste Incorporation, w którym zajmował się odzyskiwaniem surowców chemicznych używanych m.in. elektronice. Od tego momentu minęło już kilkadziesiąt lat, a zero waste stało się stylem życia, który dotyczy tego, jak jemy, kupujemy czy robimy pranie.

Katarzyna Wągrowska "Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej", wyd. Znak Literanova Katarzyna Wągrowska "Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej", wyd. Znak Literanova

Jak żyć bez śmieci?

Sposób na wprowadzenie do swojego życia zasady ograniczania śmieci jest sporo – wodę kupowaną w plastikowych butelkach możemy zastąpić tą z dzbanka z filtrem, a proszki i płyny do prania – orzechami piorącymi. Ważnym elementem życia w duchu zero waste jest także kompostowanie, czyli nawożenie ziemi pozostałościami po zjedzonych owocach i warzywach. A to tylko niektóre z niezliczonych przykładów.

Coraz popularnymi miejscami stają się tzw. kawiarnie napraw, gdzie damy nowe życie naszym sprzętom, zamiast kupować nowe. – Pierwsze kawiarenki naprawcze powstały w Amsterdamie w Holandii, ale kiełkują one również w Polsce i jest ich coraz więcej – zaskakuje rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk. 

Czy naprawdę musimy tyle wyrzucać? | Katarzyna Wągrowska | TEDxPoznan/TEDx Talks

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Kasia Wągrowska (autorka bloga "Ograniczam Się"), Joanna Ornoch (MSC Polska)
Data emisji: 31.01.2021
Godzina emisji: 9.08

kr

Polecane