"Burza" Szekspira – spektakl z pogranicza filmu i baletu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Burza" Szekspira – spektakl z pogranicza filmu i baletu
Teatr Wielki - Opera NarodowaFoto: Shutterstock/Arcaion

Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na spektakl baletowy, który usatysfakcjonuje nawet wymagających ...kinomanów. Całość dostępna jest na platformie online. 

"Burza" Williama Szekspira w adaptacji baletowo-filmowej dostępna będzie dla wszystkich chętnych w internecie. – Postanowiliśmy pokazać "Burzę" na naszej platformie VOD. Dostęp jest bezpłatny. Przedstawienie będzie można zobaczyć przez 48 godzin od premiery – uściśla Krzysztof Pastor – Szef Polskiego Baletu Narodowego.

"

Balet „Burza” | online, bezpłatnie! Wszystkich zawiedzionych, podobnie jak my, odwołaniem styczniowych przedstawień...

Opublikowany przez Teatr Wielki - Opera Narodowa Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Balet i film na jednym ekranie 

– Przedstawienie zostało sfilmowane przez nasz dział nowych technologii audiowizualnych. Za światła oraz wizualizację video odpowiada irańska artystka, mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku – Shirin Neshat. Od dawna chciałem z nią pracować, jednak przez długi czas nie udawało mi się nawiązać współpracy. W końcu pojechałem na festiwal filmowy do Wenecji, gdzie spotkaliśmy się po raz pierwszy. Oglądałem jej film "Kobiety bez mężczyzn". Długo rozmawialiśmy ze sobą podczas bankietu. Postanowiliśmy wtedy, że podejmiemy współpracę i będziemy robić coś, co nie wywodzi się bezpośrednio z kultury irańskiej. Chodziło nam o temat jak najbardziej uniwersalny – opowiada Pastor. 

Posłuchaj

3:51
"Burza" Szekspira - balet, który polubią kinomani
+
Dodaj do playlisty
+

 

Metoda filmowa 

Wybór padł na "Burzę". - Akcja dzieje się na wyspie, gdzieś na pograniczu przecinających się kultur – zaznacza. Podobnie jak w przedstawieniu, gdzie choreografia ściśle łączy się z elementami filmowymi. Pracowaliśmy nad tym dość długo. Często wybieram metodę filmową. Przed przystąpieniem do pracy z tancerzami, wiem już, co będzie się działo – scena po scenie. W tym wypadku było to oczywiście konieczne – zaznacza.

"Burzę" można zobaczyć od 29 stycznia 2021 roku (od godz.19:00) na internetowej platformie Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Spektakl dostępny będzie dla chętnych przez 48 godzin. 

BURZA – zwiastun / Teatr Wielki Opera Narodowa

"Burza" to jedna z ostatnich sztuk napisanych przez Williama Szekspira. Dawniej uznawana za komedię, dziś częściej klasyfikowana jako romans. Jedyne działo pisarza, w którym zachowana została zasada trzech jedności: czasu, miejsca i akacji. Przedstawione w sztuce wydarzenia rozgrywają się w ciągu kilku godzin na odległej wyspie. Obecnie "Burza" coraz częściej uznawana jest za jedno z największych dzieł Szekspira.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Krzysztof Pastor (Szef Polskiego Baletu Narodowego)
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 12.45

zch

Polecane