Stanisław Soyka śpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stanisław Soyka śpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej [WIDEO]
Stanisław SoykaFoto: PR/W. A. Jurzyk

"Tylko brać – Osiecka znana i nieznana" to zapis muzyki płynącej prosto z serca... Repertuar z tego albumu Stanisław Soyka zaprezentował na trójkowej scenie w marcu 2011 roku. Nagranie występu przypomnieliśmy w niedzielny wieczór na antenie Programu 3.


Posłuchaj

48:21
"Tylko brać", czyli Stanisław Soyka w nieoczywistych interpretacjach Agnieszki Osieckiej (Koncert/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Tylko brać" to podróż w niebanalny, wyidealizowany świat finezji i interpretacyjnych niuansów. To też ukłon w stronę tak nieskazitelnych wartości, jak przyjaźń czy miłość, ale i wyraz głębokiego szacunku wobec ponadczasowych trendów. "Tylko brać" to przede wszystkim zapis muzyki płynącej prosto z serca...


PAP Agnieszka Osiecka 1200.jpg
Radiowa Trójka patronuje serialowi TVP "Osiecka", emituje archiwalne koncerty i wywiady z poetką oraz piosenki z jej tekstami

"Kiedy jeszcze Agnieszka była wśród nas, nie przypuszczałem, że kiedykolwiek ośmielę się dla niej komponować..." 
Wszystko zaczęło się w październiku 2009 roku. W Teatrze ROMA podczas koncertu galowego "Pamiętajmy o Osieckiej" wystąpił Stanisław Soyka z zespołem. Termin koncertu zbiegł się z premierą antologii Agnieszki Osieckiej w postaci dwóch grubych tomów wierszy. Stanisław Soyka postanowił skomponować muzykę do tych wierszy, które nie były dotąd śpiewane. Owocem tej pracy jest niezwykła monografia Agnieszki Osieckiej "nieznanej".

"Takiej płyty jeszcze nie nagrałem..."
Utworem otwierającym wydawnictwo jest piosenka Skaldów "Nie całuj mnie pierwsza", do której muzykę skomponował Andrzej Zieliński. Po niej następuje zbiór piosenek, które powstały do wierszy nieumuzykalnionych do tej pory, a w wypadku trzech z dziesięciu otrzymały nowy kontekst muzyczny. Album zamyka świetnie znana pokoleniom piosenka pt. "Upływa szybko życie" napisana pod koniec XIX wieku przez ks. Franciszka Leśniaka. Agnieszka Osiecka pozostawiła nienaruszoną pierwszą zwrotkę i dopisała dwie zwrotki po swojemu.

"To płyta udana pod każdym względem... pełna smaków i kolorów..."
"Tylko brać" to spontaniczne, ale też świeże i nieznane podejście do twórczości Agnieszki Osieckiej. To też zbiór dedykowany wszystkim fanom finezyjnych interpretacji Stanisława Soyki. W bukiecie muzycznej woni da się wyczuć aromat bluesa, country, jazzu, a nawet popu. Melancholia przeplata się z niepokojem, radość ze smutkiem. Mimo bogactwa wyrazu całość pozostaje jednak niezwykle spójna. I kusząca... "Tylko brać"!

Spis utworów:
1. Nie całuj mnie pierwsza         
2. Co by było gdyby nam zabrakło...         
3. ...tylko brać         
4. Księżycu płyń         
5. Tango Warszawo         
6. W naszym domu nie ma drzwi         
7. Jedni piszą wiersze piórem         
8. Od Warszawy do Krakowa         
9. A może nie warto         
10. Po słonecznej stronie dnia         
11. Upływa szybko życie


Polecane