"Kosmograf" – poznaj renesansowy Wawel dzięki grze komputerowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kosmograf" – poznaj renesansowy Wawel dzięki grze komputerowej
Zamek Królewski na Wawelu został bohaterem gry komputerowej dla nastolatków. Foto: pixabay.com

Zamek Królewski na Wawelu stawia na narzędzia edukacyjne dostosowane do potrzeb nastolatków. Po komiksie "Tajemnica miecza" i serialu "Wawel. Królestwo odkryte" - przyszła pora na grę komputerową.

"Kosmograf" to gra online, która pozwala nastolatkom poznać historię renesansowego Wawelu. – Tytułowy Kosmograf to naukowiec, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Specjalizował się w tworzeniu map. W przypadku tej gry stworzył także maszynę do podróży w czasie – wyjaśnia Jeremi Dobrzański, specjalista od materiałów audiowizualnych z Zamku Królewskiego na Wawelu. – To postać fikcyjna. Pozwala nastoletniej bohaterce Zuzi cofnąć się w przełom wieków i zwiedzać renesansowy Wawel – dodaje. 

"

✨PIERWSZA W HISTORII WAWELU GRA KOMPUTEROWA!✨ Gdzieś na Wawelu czekają niezgłębione tajemnice… wraz z Zuzią, główną...

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Piątek, 15 stycznia 2021

gaming klawiatura shutterstock 280.jpg
Jasne i ciemne strony gamingu. Jak wyłączyć złe emocje?

Fabuła dostosowana do nastolatków

Zuzia, główną postać w grze, gubi się podczas wycieczki szkolnej. Zwiedzając zamkowe komnaty, odnajduje maszynę do podróży w czasie.  Nastolatka spotyka na swojej drodze wielu innych bohaterów. Może wchodzić z nimi w rozbudowane interakcje. Prowadzi rozmowy z Kosmografem, Sędziwojem oraz strażnikiem jednej z baszt. Zuzia może także porozmawiać z niektórymi eksponatami, działami sztuki czy postaciami uwiecznionymi na wawelskich arrasach – zdradza Dobrzański. 

Posłuchaj

2:34
Historyczny Wawel w nowej grze komputerowej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Eksponaty na ekranie

W grze pojawiają się m.in. pantofle koronacyjne Zygmunta Augusta i szachy Zygmunta III. - Są też zabytki ze skarbca królewskiego, rzeźba złotej sowy oraz liczne klejnoty. W sali poselskiej możemy obejrzeć strop ze słynnymi głowami wawelskimi oraz zobaczyć kilka kandelabrów – wylicza ekspert.  

"

Nie tylko dla nastolatków 

Choć "Kosmograf" to gra dedykowana nastolatkom, każdy dorosły znajdzie w niej coś dla siebie. - Testowałem tę grę wspólnie z rodziną. Rozwiązywaliśmy zagadki na dużym monitorze. Zapewniam, że nawet osoby dorosłe będą się dobrze przy niej bawić – mówi Dobrzański. 

"

Gra ma kilka poziomów zaawansowania. Każdy z nich przybliża inne szczegóły epoki. Aby pomóc Zuzi wrócić do rzeczywistości, trzeba zdobyć wiele sprawności oraz dobrze poznać historię.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 12.18

zch 


Polecane