Co się wydarzyło w skarszewskim lesie - posłuchaj reportażu
2021-01-28, 18:01 | aktualizacja 2021-01-28, 21:01
Wtedy też była zima... O tej zbrodni przypomina jedynie niewielki pomnik w środku lasu. Na mapie nazistowskich zbrodni Ziemi Kaliskiej jest Skarszew - miejsce zamordowania 56 skazańców, Polaków i Niemców w tamtejszym lesie.
Na cztery dni przed wyzwoleniem Kalisza Niemcy rozstrzelali w tym miejscu 56 działaczy polskiego podziemia. Wśród nich byli fabrykanci i właściciele majątków, którzy mimo niemieckich korzeni czuli się Polakami.
– Tym, co bardzo mocno wzburzyło Niemców, było uczestnictwo w polskiej organizacji podziemnej obywateli, którzy wcześniej podpisali volkslistę, ale Niemcy nie zdawali sobie sprawy z tego, że zrobili to za przyzwoleniem władz Polskiego Państwa Podziemnego – mówi historyk Tadeusz Skarżyński. – Byli to obywatele pochodzenia niemieckiego, elita Kalisza i okolicznych gmin, wśród nich między innymi Alfred Nowacki, właściciel fabryki, którą dziś znamy pod nazwą Winiary – dodaje i podkreśla, że rozpracowanie spisku, które trwało dość długo, mogłoby stanowić kanwę świetnego filmu historyczno-szpiegowskiego.
Konspiratorów aresztowano, osądzono i skazano w pokazowym procesie. W jaki sposób zginęli? Dzięki komu przetrwała pamięć o nazistowskiej zbrodni? I dlaczego dokonano jej właśnie w Skarszewie? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w dołączonym nagraniu reportażu.
Posłuchaj
***
Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>
***
Tytuł reportażu: "Mord w skarszewskim lesie"
Autorka reportażu: Danuta Synkiewicz
Data emisji: 28.01.2021
Godzina emisji: 18.15