Jane Fonda z nagrodą Cecila B. DeMille'a

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jane Fonda z nagrodą Cecila B. DeMille'a
Amerykańska aktorka Jane Fonda ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień. Foto: Andrea Raffin / Shutterstock.com

Prestiżowa nagroda Cecila B. DeMille'a trafi w tym roku do amerykańskiej aktorki Jane Fondy. Jak podkreślają organizatorzy, to dowód uznania całokształtu jej pracy i działalności publicznej. 

Nagrodę Cecila B. DeMille'a przyznaje Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Jak czytamy w oświadczeniu jego prezesa: "Od ponad pięćdziesięciu lat zakres pracy Jane Fondy jest zakotwiczony w nieubłaganym aktywizmie. Wykorzystując swoją pozycję, przyczyniała się do rozwiązywania znaczących konfliktów społecznych naszych czasów. Będziemy zaszczyceni, mogąc świętować jej osiągnięcia podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów 2021". 

"
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jane Fonda (@janefonda)

Nagroda honorowa 

Wkład Fondy w rozwój kultury i rozrywki jest niezaprzeczalny. Jak podkreślają amerykańscy krytycy filmowi, nagroda Cecila B. DeMille'a to wyróżnienie honorowe. W latach ubiegłych otrzymali je m.in. Tom Hanks czy Oprah Winfrey. – Mam powyżej osiemdziesiątki i wciąż jestem aktywna zawodowo. To dla mnie cud – mówi o sobie Fonda.

Posłuchaj

2:52
Jane Fonda z nagrodą Ceclia B. d'Mille'a (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Pola Negri, polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego 280.jpg
Pola Negri - polska królowa Hollywood

Kariera filmowa

Przyznanie tak prestiżowej narody to również wyraz uznania dla znakomitej kariery filmowej. Role Fondy utrwaliły się w historii kina. Aktorka znana jest z takich hitów jak "Pozycja obowiązkowa" czy "Sposób na teściową". Od dekad angażuje się także w działalność społeczną. W latach 80. odwiedziła Polskę, udzielając swojego poparcia Solidarności. Zaangażowała się również w walkę o równouprawnienie rasowe w USA. Prowadziła na ten temat liczne debaty społeczne. To jednak niejedyna działalność Fondy. Na swoim koncie ma też książkę oraz serię kaset video z własnymi ćwiczeniami aerobiku, które sprzedały się w nakładzie ponad 17 milionów egzemplarzy. 

Największe wyróżnienia 

Jane Fonda siedmiokrotnie odbierała statuetkę Złotego Globu. Dwa razy została również nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki. Wyróżniono w ten sposób jej rolę w thrillerze "Klute" oraz filmie "Powrót do domu". Nagrodę Cecila B. DeMille'a odbierze w Hollywood 28 lutego. 

Jane Fonda odbiera statuetkę dla najlepszej aktorki za film "Powrót do domu". / Jane Fonda winning an Oscar® for "Coming Home"/ Oscars

Jane Fonda - amerykańska aktorka, producentka, pisarka oraz działaczka polityczna. Na scenie zadebiutowała w 1954 roku na deskach teatru Omaha w stanie Nebraska. Zagrała wtedy w przedstawieniu charytatywnym "Dziewczyna z prowincji". Przed kamerą wystąpiła w 1960 roku w ekranizacji spektaklu "Tall Story". Rola w tym filmie, podobnie jak i kolejne próby, nie zostały zauważone. Pod koniec lat 60. zaangażowała się w politykę. Założyła grupę Free the Army (FTA), agitującą przeciwko wojnie w Wietnamie. Walczyła również o prawa Indian i zakończenie dyskryminacji osób czarnoskórych.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jan Pachlowski
Data emisji: 27.01.2021
Godzina emisji: 12.33

zch 

 

Polecane