"Maska" Lema na wielkim ekranie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Maska" Lema na wielkim ekranie
Stanisław LemFoto: Brigitte Friedrich/Forum

"Maska" – mroczne opowiadanie Stanisława Lema stało się przedmiotem filmowego eksperymentu Hanki Brulińskiej. Reżyserka swoim projektem postanowiła uczcić pamięć pisarza.

Rok 2021 na całym świecie został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema. Z okazji 100. rocznicy urodzin autora powieści "Solaris" powstaje wiele projektów upamiętniających jego dokonania. Jednym z nich jest "Maska" - krótkometrażowy film wyreżyserowany przez Hankę Brulińską.

"

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema!

Opublikowany przez Zakład Informacji Naukowej Sobota, 28 listopada 2020

Hanka Brulińska zadebiutowała w roli reżyserki osiem lat temu. - Czasami potrzebuję się zmierzyć z czymś więcej niż aktorstwo. Z "Maską" zetknęłam się na studiach. To krótki tekst, dotyczący kobiety. Historia blisko mówi o duszy człowieka, naturze i filozofii miłości. Lem wprowadził w opowiadaniu wiele płaszczyzn – opowiada. 

"

Człowieczeństwo jest to suma naszych defektów, mankamentów, naszej niedoskonałości, jest tym czym chcemy być, a nie...

Opublikowany przez Hankę Brulińską Sobota, 16 stycznia 2021

Kilkuletnie przygotowania

Stanisław Lem 280
Stanisław Lem - pisarz, naukowiec, filozof

– Kiedyś korespondowałam ze Stanisławem Lemem. Później z jego synem Tomaszem. Udało mi się uzyskać licencję. Długo przygotowywałam się do rozpoczęcia prac nad adaptacją. Kilka lat wcześniej planowałam zrobić monodram. Ten projekt nie doszedł jednak do skutku. Teraz dojrzałam i zgromadziłam w sobie nowe zasoby twórcze. Jestem gotowa, by ponownie spotkać się ze Stanisławem Lemem i jego opowiadaniem.

Posłuchaj

3:42
Filmowa adaptacja "Maski" Lema (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Autorska impresja

- Cały projekt został zrealizowany w ramach programu "Kultura w sieci". Obecnie pracujemy nad tłumaczeniem filmu. Chcemy dystrybuować go na cały świat. Trwa rok Lema. Wszystkie powstałe w związku z nim projekty, zapowiadają się fantastycznie – komentuje Brulińska.

Film jest już dostępny w internecie. Chętni mogę zapoznać się z adaptacją, która podzielona jest na dwie części. – Obecnie pracujemy nad połączeniem tych połówek i stworzeniem jednego, pełnego, krótkometrażowego filmu – mówi Brulińska. Premiera obrazu planowana jest na połowę tego roku. Jak dodaje autorka – potem liczymy, na promocję na licznych festiwalach. 

W czasach zarazy “Maska” - na podstawie Maski Stanisława Lema projekt stypendialny część I / Hanka Brulińska

"Maska"  opowiadanie napisane w 1974 roku. Pierwszej publikacji doczekało się dwa lata później. Jego akcja została umiejscowiona w rzeczywistości stanowiącej połączenie kultury feudalnej z zaawansowaną technologią. "Na początku była ciemność i zimne płomienie, i huk przeciągły, a w długich sznurach iskier czarno osmalone haki wieloczłonowe, które podawały mnie dalej, i pełzające metalowe węże, co dotykały mię ryjkowato spłaszczonymi łbami, a każde takie dotknięcie budziło dreszcz błyskawiczny, ostry i rozkoszny prawie" – brzmi fragment. Opowiadanie jest wyjątkowo mroczne. Nastrój wprowadzony przez Lema nawiązuje do fantastyki grozy.

  

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Hanka Brulińska (aktorka, reżyserka krótkometrażowego filmu "Maska" na podstawie opowiadania Stanisława Lema) 
Data emisji: 26.01.2021
Godzina emisji: 12.45

Polecane