Festiwal "Opera Rara" w odmienionej rzeczywistości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal "Opera Rara" w odmienionej rzeczywistości
Opera RaraFoto: Mat. promocyjne

- Motto festiwalu w dobie obecnych problemów społecznych można traktować jako rozbudowane "dzień dobry", ponieważ musimy pogodnie i życzliwie patrzeć sobie w oczy - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny festiwalu Opera Rara.

Posłuchaj

13:01
Jan Tomasz Adamus o festiwalu Opera Rara (Wybieram Dwójke)
+
Dodaj do playlisty
+

Opera Rara nie przestaje przedstawiać dzieł niezwykłych, rzadko grywanych, odkrywanych na nowo i zupełnie jeszcze nieznanych. Ubiegłoroczna odsłona odbyła się tuż przed wybuchem pandemii. Chwilę później miało zmienić się wszystko, a całe życie muzyczne (i nie tylko…) zmuszone było przestawić się na zupełnie nowe tory. 


Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia

Festiwal powraca w odmienionej rzeczywistości, za motto biorąc słowa greckiej poetki Safony: "Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy – pogodnie, życzliwie". O Festiwalu opowiadał nasz gość Jan Tomasz Adamus – dyrektor artystyczny wydarzenia.

Opera Rara FB-663.jpg
"Mosty zamiast murów". Znamy program Festiwalu Opera Rara 2020


Niezwykła podróż muzyczna

Tym razem będzie to podróż od samych początków opery po nasze czasy. Zobaczymy barokowe "Il ballo delle Ingrate" Monteverdiego, "Dido & Aeneas" Purcella i "Cassandrę" Marcella (połączoną w jeden spektakl z utworami współczesnymi: "Just" Langa i "Vanitas" Sciarrina), klasycystyczne "Così fan tutte" Mozarta oraz "Der goldene Drache" Eötvösa z 2014 roku. Wszystkie spektakle będą dostępne na platformie PLAY KRAKÓW. 

- Sztuka to opowiadanie tej samej historii na wiele różnych, ale dobrych, sposobów. Jestem wrogiem wszelkich konkursów i porównywania. Szukanie jednego, najlepszego wykonania utworu jest negowaniem podstaw sztuki. Sztuka otwiera umysły w ten sposób, że pokazuje wiele różnych sposobów interpretacji. Wszystkie możliwości są dobre. Dlatego zapraszam na różne spektakle naszego festiwalu - mówił Jan Tomasz Adamus.

Program festiwalu

Festiwal Opera Rara zainauguruje "Dido & Aeneas" Henry'ego Purcella ("Dydona i Eneasz") - spektakl obejrzymy 1, 2 oraz 3 lutego na PLAY KRAKÓW. Tytuł ten pojawił się na festiwalu w 2017 roku, teraz zostanie przedstawiony w wersji scenicznej przygotowanej przez Natalię Iwaniec.

Do festiwalowego repertuaru wraca także "Cassandra" Benedetta Marcella, w tym roku jako prawdziwy teatr jednego aktora i wielkie wyzwanie dla śpiewaka - będzie nim charyzmatyczny kontratenor William Towers. Tę opowieść o wojnie i śmierci reżyser Tomasz Cyz połączył w spektaklu z czułym miłosnym wyznaniem w "Just" Davida Langa i - po raz pierwszy na Opera Rara – "Vanitas" Salvatore Sciarrina, "martwą naturą w jednym akcie" z solową partią mezzosopranu (Natalia Kawałek), subtelną medytacją nad przemijalnością świata. Spektakl będzie można obejrzeć 7, 9, 10 oraz 12 lutego.

Również 7 lutego zabrzmi "Suita liryczna" Albana Berga i "Langsamer Satz" Antona Weberna. Zagra je Airis String Quartet, a w wykonanie "Suity" włączy się sopranistka Dorota Szczepańska, która zaśpiewa "utajoną" partię wokalną - zapisaną przez kompozytora odręcznie tylko w jednej kopii partytury.

"Il ballo delle Ingrate" to przewrotny moralitet Claudia Monteverdiego prezentowany już podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu. Spektakl będzie można obejrzeć w dniach 18, 19, 20 i 21 lutego.

"Così fan tutte" to spośród dojrzałych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta utwór przez długi czas traktowany najmniej przychylnie. Kontrowersje budziło szczególnie jego libretto. Dobre imię odzyskało w połowie XX wieku i od tamtej pory jego popularność jest nie mniejsza niż innych Mozartowskich arcydzieł. Spektakl, który gościł na festiwalu w 2019 roku, ponownie wyreżyseruje zawsze zaskakujący Cezary Tomaszewski, a muzycznie całość poprowadzi Jan Tomasz Adamus.

Zupełną nowością będzie natomiast "Der goldene Drache" ("Złoty smok") Pétera Eötvösa. Żywa i błyskotliwa muzyka węgierskiego kompozytora zainspirowana została librettem Rolanda Schimmelpfenniga opowiadającym o życiu dalekowschodnich emigrantów w Europie.

Daty emisji dwóch ostatnich spektakli zostaną podane w późniejszym terminie.

Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Jan Tomasz Adamus (dyrektor artystyczny festiwalu Opera Rara)

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 16.30


Polecane