Sumienie kontra prawo
- Szpitalowi nie wolno ograniczać zakresu usług jeśli ma umowę z NFZ – skomentował nadużywanie w Polsce klauzuli sumienia Marek Balicki (SLD).
Deputowana Rady Europy Christine McCafferty przygotowała raport dotyczący uregulowań kwestii klauzuli sumienia w całej Europie. Polska wymieniana jest jako jedno z nielicznych państw, które posiadają prawne regulacje. Jednocześnie zarzuca się nam niewłaściwe ich stosowanie.
Klauzula sumienia polega na tym, że zwalnia się lekarza z konieczności wykonania określonych zabiegów, takich jak np. aborcja czy eutanazja, jeżeli cel tego zabiegu jest niezgodny z sumieniem wykonawcy zabiegu.
Jak wyjaśnił Marek Balicki (SLD), Polsce zarzuca się brak procedur, które gwarantują pacjentowi uzyskanie konkretnej usługi. Lekarz, odmawiając wykonania zabiegu, powinien jednocześnie poinformować pacjenta, gdzie będzie to możliwe. Balicki podkreślił, że szpital powinien zatrudniać różnych lekarzy, a więc i takich, którzy zgodnie z sumieniem mogą wykonywać legalne procedury medyczne. Innym wyjściem jest zlecanie wykonywania zabiegów podwykonawcom.
- Jeśli szpital podpisuje umowę z NFZ na usługi medyczne z zakresu ginekologii i położnictwa, to jest obowiązany wykonywać wszystkie usługi, które są zgodne z prawem, a przerywanie ciąży w trzech przypadkach jest zgodne z prawem – powiedział. Odmowa jest naruszeniem praw pacjenta. Były minister zdrowia zauważył, że w naszym kraju dochodzi do wielu nadużyć w kwestiach planowania rodziny. Są to m.in. dezinformacja kobiet na temat skutków aborcji lub przedłużanie procedur aż do 12 tygodnia, po którym prawo zabrania wykonywania zabiegu. - Moim zdaniem ustawową ścieżką, która zmieni nastawienie, jest liberalizacja ustawy o planowaniu rodziny – zauważył.
Bolesław Piecha z PiS zgodził się ze stwierdzeniem, że szpital powinien zatrudniać lekarzy o różnym światopoglądzie. Nie uważa jednak, by rozwiązaniem problemu była liberalizacja przepisów. Poseł powołał się na przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie aborcje wykonywane są w wyspecjalizowanych klinikach. Jego zdaniem takie ośrodki mogły by też powstać w Polsce. – Nie trzeba do każdego szpitala czy oddziału ginekologicznego wpychać tego zabiegu – podsumował.
Marek Balicki zapowiedział, że już wkrótce SLD złoży projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, której przepisy obejmą kwestie przerywania ciąży, edukacji seksualnej i antykoncepcji.
Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.
(asz)