"Podziel się odrobiną ciepła". Pomoc zwierzętom zimą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Podziel się odrobiną ciepła". Pomoc zwierzętom zimą
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Elena Fragoso

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (OPP) zostało założone w 1864 roku, po upadku powstania styczniowego. Była to druga na świecie tego typu organizacja – po powstałym kilka lat wcześniej brytyjskim – Królewskim Towarzystwie i pierwsze w Polsce stowarzyszenie społeczne działające w sposób ciągły i zorganizowany.

Długa historia pomocy zwierzętom

Jednym z założycieli Towarzystwa był Adolf Dygasiński, a następnie współpracowali z Towarzystwem między innymi: Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski i wielu wybitnych Polaków. Obecnie Towarzystwo ma 83 oddziały w całym kraju. Prowadzi też własne schroniska oraz pomaga innym schroniskom dla zwierząt.


Posłuchaj

51:48
Jak mądrze pomagać zwierzętom zimą? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Podziel się odrobiną ciepła" to hasło jednej z obecnie prowadzonych akcji TOZ. Akcji, której celem jest zwrócenie uwagi na zwierzęta, które potrzebują pomocy w czasie zimy.

– Akcja ma na celu uwrażliwienie wszystkich mieszkańców Polski na to, co dzieje się obok nas – na naszych podwórkach, w naszych piwnicach. Ma na celu uzmysłowienie, że tam mogą być zwierzęta wymagające naszej troski, naszej interwencji. Kilkadziesiąt lat temu normalne było to, że nasze babcie czy mamy dokarmiały bezdomne zwierzęta. To w dzisiejszym świecie gdzieś zanikło – zwraca uwagę Michał Dąbrowski, dyrektor zarządzający Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Chore bezdomne zwierzę – jak mu pomóc? 

Drugim problemem porzuconych zimą zwierząt jest podatność na choroby. Według obowiązującego w Polsce prawa, opiekę zdrowotną nad chorymi i bezdomnymi kotami, psami i innymi zwierzętami powinna sprawować gmina, w której się one znajdują. – Gdy zwierzę jest chore i cierpi, nie wahajmy się zgłosić do urzędu gminy, bo zgodnie z prawem musi ona zareagować i objąć zwierzę leczeniem – apeluje gość Elżbiety Korczyńskiej

 W przypadku braku chęci pomocy ze strony gminy Michał Dąbrowski prosi o skontaktowanie się z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami pod adresem mailowym toz@toz.pl.

Idzie zima, budy ni ma!/Świat Rolnika

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Danuta Mikusz-Oslislo (prezes Oddziału w Zabrzu, TOZ w Polsce, sekretarz ZG TOZ w Polsce, wieloletnia działaczka społeczna, zaangażowana w działanie na rzecz praw zwierząt w Polsce), Michał Dąbrowski (dyrektor zarządzający Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce)
Data emisji: 25.01.2021
Godzina emisji: 22.08

kr

Polecane