Maria Skłodowska-Curie oczami córki, Ewy Curie. Czyta Lidia Sadowa
2021-05-17, 15:05 | aktualizacja 2022-04-26, 15:04
Rok 2021 jest niezwykły w historii polskiej nauki i kultury. Rok, w którym czcimy okrągłe rocznice urodzin Cypriana Kamila Norwida (ur. 24 IX 1821), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (ur. 22 I 1921), Stanisława Lema (ur. 12 IX 1921) oraz Stanisława Różewicza (ur. 9 X 1921). Pamiętamy także o przypadającej również w tym roku - 110. rocznicy otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie Nagrody Nobla.
Była to już druga przyznana naszej wielkiej rodaczce nagroda, honorująca jej dokonania naukowe. Po raz pierwszy otrzymała ją wespół z mężem, Piotrem Curie, oraz francuskim badaczem Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Tę drugą, Maria Skłodowska-Curie otrzymała w 1911 roku za odkrycie polonu i radu. Jej badania i odkrycia, jak wszyscy wiemy, miały niebagatelny wpływ na późniejszy rozwój nauk przyrodniczych i chemicznych.
Program 3 PR sięga po lekturę, która ma szansę przybliżyć nam tę wyjątkową postać, naszą rodaczkę, której szczątki od 1995 roku spoczywają w paryskim Panteonie. Jest to, spisana przez jej córkę Ewę Curie, biografia pierwszej kobiety-naukowca, która zdobyła prawdziwe światowe uznanie i była jedną z największych badaczek XX wieku.
Biografia ta stanowi wyjątkową kronikę osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie w nauce, w tym jej pionierskich wysiłków w badaniach nad radioaktywnością. Ukazuje również jej życie: od dzieciństwa w Polsce, przez paryskie małżeństwo z kolegą naukowcem Piotrem Curie, po tragiczną śmierć z powodu tego samego radu, który przyniósł jej sławę. Ta ponadczasowa biografia celebruje zadziwiający umysł i niezwykłe życie niezwykłej kobiety, jaką była Maria Skłodowska-Curie.
***
Do wysłuchania kolejnych odcinków tej niezwykle interesującej historii, czytanej przez Lidię Sadową, zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, w Programie 3 Polskiego Radia.