Tajemnice dziewięciotonowej prezydenckiej Bestii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnice dziewięciotonowej prezydenckiej Bestii
Limuzyna prezydenta USA podczas jego wizyty w WarszawieFoto: Grand Warszawski/Shutterstock

Prezydent Stanów Zjednoczonych na co dzień porusza się wyjątkową limuzyną: Cadillakiem One. Potocznie ten pojazd, bo jest on zdecydowanie czymś więcej niż samochodem, nazywany jest pieszczotliwie "The Beast" – "Bestią". I jest uznawany za najbardziej niezwykły, a zarazem najbezpieczniejszy samochód na świecie. Czy tak jest naprawdę?


Chuck Yeager 1200 free.jpg
Nie żyje najszybszy człowiek na Ziemi

Każdy prezydent USA ma do dyspozycji kilka takich Bestii – na wszelki wypadek, gdyby jedna uległa np. awarii. Jej wygląd musi być reprezentacyjny, jednak najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo pasażera oraz komfort.


Posłuchaj

5:32
Samochód prezydenta USA (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Ciężar limuzyny wynosi ok. 9 ton, co jest oczywiście efektem różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa. Standardem są kuloodporne szyby, które są tak grube, że blokują nawet część promieni słonecznych. Co ciekawe, tylko kierowca może opuścić swoją szybę – reszta jest zamontowana na stałe – opowiada Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.

– Taka szyba oraz grube na 15 cm drzwi są w stanie sprostać atakowi z broni maszynowej. Z kolei podwozie i zbiornik paliwa mogą się oprzeć nawet wybuchom granatów i bomb. Wiadomo, że Bestia jest także odporna na atak broni chemicznej i biologicznej – wylicza dziennikarz. – Nieoficjalnie mówi się, że w samochodzie ukryte są granaty i karabiny – dodaje.

Aby ten pojazd mógł się bezpiecznie poruszać, specjalne opony są odporne na przestrzelenie nawet z broni maszynowej. Natomiast w apteczce w bagażniku znajduje się pojemnik z krwią taką samą, jak ma prezydent. Trudno się dziwić, że Bestia nazywana jest także prezydenckim bunkrem na kółkach.

The Beast: Evolution of the US President's Bulletproof Car/YouTube Megaprojects


***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 23.01.2021
Godziny emisji: 07.16

pr

Polecane