Podrożeje ... nie podrożeje ... podrożeje ...

Eksperci zastanawiają się, które produkty podrożeją najbardziej po podwyżce stawek VAT i akcyzy. Na pierwszy ogień pójdą paliwo, prąd, książki ...

Podrożeje ... nie podrożeje ... podrożeje ...

Foto: fot. SXC

Podrożeje ... nie podrożeje ... podrożeje ...
+
Dodaj do playlisty
+

Czekają nas podwyżki cen. Zdrożeje niemalże wszystko, ponieważ zdrożeją paliwa. To za sprawą wyższego VAT-u i akcyzy. Czy jest to jedyny sposób na wzrost wpływów do kasy państwa?

Zdaniem prof. Krzysztofa Rybińskiego, rektora Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej i wykładowcy SGH, podwyżki podatków nie są najlepszym sposobem na ratowanie finansów publicznych. – Jeżeli rząd podjąłby reformy, o których ekonomiści mówią od dłuższego czasu, to wówczas oszczędności z tego tytułu mogłyby sięgnąć kilkunastu miliardów złotych – zauważył. W takiej sytuacji – zdaniem profesora - po 2-3 latach można by obniżać podatki, a nie je podwyższać. – Ja oczekuję mądrych reform strukturalnych tak, aby system emerytalny był sprawiedliwy dla wszystkich, a pomoc społeczna trafiała do tych, którzy jej naprawdę potrzebują - dodał.

Zdaniem Pawła Pietkuna z Gazety Bankowej, dużo lepszym sposobem wzmocnienie budżetu państwa jest szukanie oszczędności, np.: w programach dopłat rządowych, w administracji. - Wzrost cen będzie studził polską gospodarkę, a wtedy będzie nam coraz gorzej – podkreślił.

– Sytuacja jest rzeczywiście wyjątkowa i rząd podejmuje wyjątkowe działania, takie jak podwyżka podatków, ale w długim okresie to jest droga do nikąd – powiedział Ryszard Sowiński z Instytutu Sobieskiego. Także jego zdaniem należałoby szukać innych sposobów, a nie podwyższać podatki.

Jaka jest różnica między długiem publicznym a deficytem budżetowym? Jak bardzo podwyżki podatków uderzą w przedsiębiorców?

Posłuchaj, co mają do powiedzenia nasi słuchacze i eksperci: prof. Krzysztof Rybiński, rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej, Paweł Pietkun z Gazety Bankowej, Ryszard Sowiński z Instytutu Sobieskiego, Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku, Piotr Rogowiecki z organizacji Pracodawcy RP oraz Marek Knitter z Portalu Money.pl

 

Czy musi być drożej?

Za - 20%

Przeciw - 80%

 

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać codziennie, od poniedziałku do czwartku, tuż po godz. 12.00.

(asz)

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.