Powstał serwis upamiętniający twórczość Baczyńskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstał serwis upamiętniający twórczość Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

Poeta, patriota, żołnierz – Krzysztof Kamil Baczyński, obchodziłby teraz setne urodziny. Z tej okazji uruchomiony został serwis internetowy poświęcony jego twórczości.

Baczynski 1200.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu PolskieRadio24.pl

Krzysztof Kamil Baczyński, mimo młodego wieku uważny był za dojrzałego, rokującego na przyszłość poetę. Nie uchylał się też od patriotycznych obowiązków. Zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku. Miał 23 lata.

W setną rocznicę urodzin poety, Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy, poświęcony jego życiu i twórczości.  Złożony jest z unikatowych nagrań Polskiego Radia.  mówią twórcy, Izabela Mazurek i Bartłomiej Makowski z redakcji Serwisów specjalnych i Archiwum Polskiego Radia.  Są to wspomnienia i opowieści nagrane przez członków rodziny Baczyńskiego, jego kolegów szkolnych, kolegów z Szarych Szeregów, żołnierzy konspiracji, a także przez dowódcę powstania warszawskiego, znawców jego twórczości i biografów  dodaje Izabela Mazurek.

"

#KartkaZKalendarza 🔹 Dzisiaj 1️⃣0️⃣0️⃣. urodziny obchodziłby Krzysztof Kamil Baczyński - jeden z przedstawicieli...

Opublikowany przez Trójka - Program 3 Polskiego Radia Piątek, 22 stycznia 2021
pap archiwum Kamil Baczyński 280.png
"Baczyński. Ta legenda jest wciąż żywa". Serwis specjalny

Posłuchaj

3:13
Ruszył serwis poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu
+
Dodaj do playlisty
+

 

Archiwalne skarby

 To są niezwykłe skarby archiwum. Polskie Radio najbardziej zainteresowało się historią Baczyńskiego po wojnie, co pozwoliło dotrzeć do wielu ludzi, którzy go znali. W serwisie znaleźć można m.in wspomnienia Feliksy Drapczyńskiej, teściowej Baczyńskiego. Nie chcemy stawiać mu brązowego pomnika. Poprzez wspomnienia kolegów z oddziału, pokazujemy że on nie nadawal się do roli żołnierza. Przeżywał okrucieństwa wojny bardziej i dojrzalej niż oni  podkreśla Bartłomiej Makowski.

Radio_Baczynski_foto.jpgSwoją działalność rozpoczęło Radio Baczyński / Polskie Radio 

Radio Baczyński 

Słuchacze będą mogli posłuchać także twórczości Baczyńskiego.  Bardzo ciekawym elementem serwisu jest Radio Baczyński, czyli specjalny internetowy kanał radiowy, w którym prezentujemy wiersze w interpretacjach wybitnych aktorów, a także piosenki napisane do tekstów poety. Wśród wykonawców znaleźli się min. Ewa Demarczyk, Stanisława Celińska, Gaba Kulka, Grzegorz Turnau, czy Mela Koteluk – wylicza Krzysztof Kossowski, szef Portalu Polskiego Radia.

Jedna z interpretacji wiersza Baczyńskiego / Krzysztof Kamil Baczyński - Pokolenie [Wiatr drzewa spienia...] / Poezja Polska

Projekt wpisuje się w obchody Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który został ustanowiony przez polski sejm z okazji setnej rocznicy urodzin poety, w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury. Serwis dostępny jest pod adresem baczynski.polskieradio24.pl.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiały reporterskiego: Dorota Piotrowska 
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 13.25

zch/kr

Polecane