Leśmian znany i nieznany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leśmian znany i nieznany
Bolesław LeśmianFoto: Z archiwum NAC

Czy rzeczywiście twórczość tego powszechnie lubianego poety, która zawsze budziła wiele emocji – od uwielbienia do oskarżeń o "pornografię" – jest tak dobrze znana? Ile w tej wiedzy jest stereotypów? Czym wreszcie są sławne "leśmianizmy" i czemu służyły?

Tytus Chałubiński.jpg
Tytus Chałubiński. Król Tatr z Mazowsza

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że Leśmiana, którego 140. rocznicę urodzin i 80. śmierci obchodziliśmy w roku 2017, można stawiać w jednym rzędzie z największymi polskimi poetami, a jego nazwisko wymieniać jednym tchem obok Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida. – Nie tak dawno rozmawialiśmy tutaj o balladach: Leśmian jest jednym z największych innowatorów tego gatunku literackiego – mówi prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor IBL PAN.


Posłuchaj

46:58
Bolesław Leśmian (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Leśmian jest rozpoznawany przez przedstawicieli wielu pokoleń i środowisk, np. imiona jego bohaterów to taki tajny kod wielbicieli jego poezji. Jednak można postawić prowokacyjną tezę, że nie do końca jest znany on i jego poezja – mówi prof. Agnieszka Kluba z pracowni poetyki historycznej IBL PAN. –Okazuje się, że jest wiele rzeczy bardziej skomplikowanych, mniej widocznych, o których też można rozmawiać – dodaje.


Posłuchaj

49:45
Bolesław Leśmian cz. 2 (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wydaje mi się, że uczniowie i studenci sięgają po Leśmiana, bo muszą: jego poezje są na liście lektur. Ale tak się zdarza, że kiedy już po niego sięgną, to w niego "wsiąkają"... Na czym to polega? Na magii, po prostu na magii – stwierdza profesor Paweł Próchniak, historyk literatury i krytyk literacki z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. – Leśmian potrafi rzucać zaklęcia i są one bardzo skuteczne, wciąż żywe – dodaje.

Adam Strug, Stanisław Soyka – Tam na rzece/YouTube SoykaVEVO


***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: prof. Agnieszka Kluba (pracownia poetyki historycznej IBL PAN), prof. Paweł Próchniak (historyk literatury, krytyk literacki, Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor IBL PAN).
Data emisji: 17.01.2021, 24.01.2021
Godzina emisji: 13.08, 13.07

pr

Polecane