IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
Foto: Okładka płyty Haliny Czerny-Stefańskiej

Pierwszy Konkurs Chopinowski po zakończeniu II wojny światowej odbył się w roku 1949. Zakończył się sukcesem Polaków i pianistów ze Związku Radzieckiego.

Posłuchaj

IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
+
Dodaj do playlisty
+

IV Międzynarodowy Konkurs Chopinowski trwał od 15 września do 15 października 1949 roku. Wzięło w nim udział 54 pianistów z 14 krajów. Pierwszą nagrodę zdobyły ex aequo Halina Czerny-Stefańska oraz reprezentantka ZSRR Bella Dawidowicz. Wśród dwunastu nagrodzonych pianistów, aż ośmiu to byli Polacy, pozostali to reprezentanci ZSRR.

Redaktor Andrzej Wróblewski wspomina po latach Barbarę Hesse-Bukowską. Zdobywczyni drugiej nagrody przed wejściem na scenę była tak zdenerwowana, że  dyrektor muzyczny Polskiego Radia musiał grać fokstrota, żeby ją rozluźnić.

Sześć lat później, w V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, tryumfatorem konkursu został również Polak, Adam Harasiewicz. Nasz reprezentant pokonał 76 pianistów z 25 krajów. Poza nim nagrody otrzymało dwóch innych reprezentantów Polski.

Na kolejne odcinki "Tym żył świat" poświęcone historii Konkursu Chopinowskiego zapraszamy w dniach od 4 do 7 i od 11 od 14 października.

(miro)

Polecane