Polskie znaczki pocztowe w światowej czołówce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie znaczki pocztowe w światowej czołówce
Polskie znaczki pocztowe w światowej czołówce Foto: pixabay.com

Najlepsze znaczki? - Tylko na Poczcie Polskiej! Instytucja wygrała kilka prestiżowych konkursów i może poszczycić się najlepszym znaczkiem 2020 r. Dla niektórych są formalnością niezbędną do wysyłki listów. Dla innych, to małe, bezcenne działa sztuki. 

znaczki pocztowe filatelistyka 1200 free
Prestiżowa nagroda dla polskiego znaczka pocztowego / pixabay.com 

W grudniu 2020 r. Poczta Polska zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. Tematem edycji były dawne szlaki pocztowe. Reprezentacja Polski w swojej pracy przedstawiła najważniejsze ciągi komunikacyjne, które funkcjonowały w kraju od XVI w. Na zwycięskim znaczku zobaczyć można Wisłę z sylwetkami miast królewskich, usytuowanymi nad jej brzegami. Są to m.in. Kraków, Sandomierz, Lublin, Toruń i Gdańsk. Przyznanie nagrody jest równoznaczne z docenieniem umiejętności i kunsztu polskich artystów.

"

Garść ciekawostek Tegoroczna edycja serii „Europa”, wydana przez Pocztę Polską, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie...

Opublikowany przez Poczta Polska Czwartek, 31 grudnia 2020

Książki 1200.jpg
"Zawód: kolekcjoner" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Znaczki na skalę światową 

Polskie znaczki od lat cieszą się uznaniem kolekcjonerów nie tylko w Polsce, ale też za granicą. - Nagród było wiele. Zaczęło się w 2015 r. Otrzymaliśmy wtedy pierwsze miejsce za najlepiej wyrytowany bloczek oraz pierwsze miejsce za najładniejszy znaczek o tematyce sakralnej - mówi Henryk Monkos, prezes Polskiego Związku Filatelistów.

Odpowiedni znaczek może być prawdziwą perłą w kolekcji filatelistów. Odpowiedni znaczek może być prawdziwą perłą w kolekcji filatelistów / fot. pixabay.com

michal borowik 280 f
Michał Borowik: dobry kolekcjoner jest jak szpieg

Dzieła sztuki na kopercie

Posłuchaj

4:14
Polskie znaczki pocztowe w światowej czołówce (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

biblia gutenberga 1200 shutt.jpg
"Kolekcjoner Księgi" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Liczy się seria

- Filatelista nie lubi znaczków pojedynczych czy podwójnych. On chce mieć serię, czyli przynajmniej cztery znaczki. Im więcej, tym lepiej. Poszukiwanie brakującego egzemplarza jest solą kolekcjonerstwa. Zdobycie czegoś po latach, to prawdziwy sukces! Można powiedzieć, że cieszy się wtedy cała rodzina! - opowiada Monkos.

Znaczki pocztowe z wizerunkiem Królowej Elżbiety II Znaczki pocztowe z wizerunkiem Królowej Elżbiety II / pixabay.com

Warto zainwestować 

Znaczki pocztowe od dawna uważane są za dobrą lokatę kapitału. - Dobry znaczek, podobnie jak rzadki obraz, zawsze znajdzie kupca – podkreśla prezes Polskiego Związku Filatelistów

Tym, co martwi kolekcjonerów, są zmiany zapowiadane przez Pocztę Polską. Od maja 2021 roku listy polecone nie będą oklejane znaczkami. Dla ich miłośników może oznaczać to spore straty.

"Człowiek, którego olśniły znaczki" / Pasjonaci 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału dodatkowego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 15.01.2021
Godzina emisji: 11.18 

Polecane