Trzeba oszczędzać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trzeba oszczędzać
Jednym ze sposobów kradzieży było wynoszenie banknotów ze skarbca i podkładanie w ich miejsce książekFoto: fot. SXC

Cięcia budżetowe są niezbędne. Robią to nie tylko Polacy, ale też bogate Niemcy. W przyszłości czekają nas jeszcze większe oszczędności.

Posłuchaj

Trzeba oszczędzać
+
Dodaj do playlisty
+

Niemcy obok Polski są najszybciej rozwijającą się gospodarką Unii. Tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie tam ok. 3,4 procent, to najlepszy wynik wśród krajów uprzemysłowionych. Głównie jest to zasługą eksportu oraz ożywienia w budownictwie.

Zdaniem prof. Christiana Dregera z Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką w Berlinie, tak intensywnego wzrostu nie da się utrzymać długo. Cięcia budżetowe są więc niezbędne. Prof. Dreger opowiada się za tym, aby je jeszcze wzmocnić, ponieważ niektóre oszczędności z pakietu kanclerz Merkel będą mniejsze niż przewidywano.

Zdaniem profesora, sytuacja w Polsce i Niemczech jest różna i nad Wisłą nie można kopiować rozwiązań stosowanych za Odrą. Niemniej jednak, nie ma alternatywy dla tendencji do konsolidacji wydatków, którą widać w Niemczech. Rządy nie mają wyboru, ponieważ z powodu kryzysu deficyty budżetowe wystrzeliły w górę. W przyszłości czekają nas jeszcze poważne wydatki na opiekę społeczną. Można je zmniejszyć tylko poprzez konsolidację wydatków.  

Zdaniem prof. Dregera, perspektywy uzdrowienia finansów publicznych w Polsce są całkiem niezłe. Nasz kraj nie wykorzystuje jednak wszystkich możliwości konsolidacji i dostosowania deficytu oraz długu do poziomu kryterium z Maastricht. Pierwsze decyzje już podjęto. Zamrożono płace w budżetówce i podwyższono VAT, ale to proces trwający latami. Największy ryzyko to cięcia wydatków na inwestycje w infrastrukturę. Jeśli do tego dojdzie, może obniżyć się potencjalny wzrost gospodarczy. Polska zrobiła duże postępy w uzdrawianiu finansów publicznych, ale w nadchodzącym procesie konsolidacji czekają ją następne kroki. 

Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.45.

(miro)

Polecane