Joanna Lichocka: dobrze, że media regionalne zmieniają właściciela na polskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joanna Lichocka: dobrze, że media regionalne zmieniają właściciela na polskiego
Joanna LichockaFoto: PR

– Decyzję o kupnie przez PKN Orlen Polski Press należy traktować raczej w kategoriach prowadzonych przedsięwzięć biznesowych – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Joanna Lichocka (Rada Mediów Narodowych, PiS).


orlen stock 1200.jpg
Sellin: zakup przez Orlen Polski Press umniejszy dominację obcego kapitału w mediach

Posłuchaj

14:12
Joanna Lichocka: trzeba dbać o to, by większość mediów była w rękach krajowego biznesu, krajowego kapitału (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Prasa wydawana przez samorządy

Joanna Lichocka zgodziła się, że w Polsce jest problem z wydawaniem lokalnej prasy przez samorządy i oceniła, że trzeba znaleźć systemowe rozwiązanie, które ogranicza samorządom wydawanie własnych gazetek. Dodała, że w wielu miejscach powoduje to upadek niezależnej prasy lokalnej. – Wzmocnienie dla niezależnej prasy lokalnej jest potrzebne – zaznaczyła. 

Polskie Radio/Salon Polityczny Trójki - Joanna Lichocka

Joanna Lichocka dodała, że można ustawowo ograniczyć procentowo możliwość wydawania przez samorządy pieniędzy na prasę i komunikację medialną, reklamy etc. Ale jednocześnie poseł zaznaczyła, że to jej propozycja i na razie nie znalazła ona przełożenia na żaden projekt ustawy.

Polonizacja a dekoncentracja

Joanna Lichocka zauważyła, że istnieje pewne qui pro quo ws. repolonizacji i dekoncentracji – mowa jest o dekoncentracji rynku medialnego, a dziennikarze i opinia publiczna mówią o repolonizacji. Podkreśliła, że to dwie różne sprawy. – Repolonizacji, czyli zmiany sytuacji na rynku mediów, ze względu na narodowość kapitału wydawnictwa, nie można przeprowadzić, jeśli chodzi o wydawnictwa UE – wyjaśniła poseł. – Nie można utrudniać działalności przedsiębiorstwa ze względu na narodowość kapitału – dodała.

– Ustawa repolonizacyjna jest niemożliwa, możliwa jest ustawa dekoncentracyjna – podkreśliła zarazem. – To rzeczywiście jest przygotowywane przez ministerstwo kultury, na wzór rozwiązań we Francji i w Niemczech. Kiedy i czy wdrożone będą prace w Sejmie – to już będzie decyzja PiS – dodała.

W audycji była także mowa o blokowaniu kont w serwisie społecznościowym, m.in. prezydenta USA Donalda Trumpa, i o zaproponowanym w grudniu projekcie ustawy resortu sprawiedliwości, dotyczącej mediów społecznościowych na rynku polskim. Według założeń resortu, jak wyjaśniała Joanna Lichocka, ustawa ma regulować działanie tych mediów w Polsce, ograniczać m.in. możliwość blokowania, zawieszania kont bez powodu.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Joanna Lichocka, Rada Mediów Narodowych, poseł PiS
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 8.45

Trójka/in./


Polecane