Azja Centralna – narodziny nowej potęgi?
2021-01-12, 23:01 | aktualizacja 2021-01-13, 09:01
Tędy niegdyś przebiegał Jedwabny Szlak, którym napływały do Europy egzotyczne towary i takież marzenia. Miejsce kojarzące się ze stepami i bezkresnymi przestrzeniami, kraina właściwie nieznana Polakom, ale związana z naszą historią. A jaka naprawdę jest teraz Azja Centralna politycznie, kulturalnie, społecznie?
Najpierw jednak trzeba określić geograficzne granice Azji Centralnej. Powszechnie przyjmuje się, że to region obejmujący Turkmenistan, Kazachstan, Kirgizję, Tadżykistan, Uzbekistan. Niektóre definicje zaliczają do niej także Afganistan, Mongolię, zachodnie Chiny, północny Pakistan, północne Indie oraz północno-wschodni Iran, jednak Łukasz Jasina i jego gość skupili się na wymienionych na początku pięciu państwach, tworzących "twarde jądro" regionu.
Posłuchaj
– Mówiąc o Azji Centralnej, mówimy o ludach turkijskich, ale częściowo także o ludach pochodzenia perskiego, jak Tadżykowie. Mówimy o narodach, które znajdowały się na pograniczu kultur: przez wieki były pod wpływami imperium perskiego, a później rosyjskiego – wylicza Arkadiusz Legieć, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Tutaj też Jedwabny Szlak krzyżował się ze szlakami północ-południe – dodaje.
Ta historyczna przeszłość wpływa na tożsamość narodową tych państw, choć trzeba pamiętać, że zaczęła się ona kształtować dopiero w XX w. Duży wpływ na to miało dziedzictwo Imperium Rosyjskiego, a potem bolszewickiej Rosji, które formowały tożsamość tych narodów niejako odgórnie, np. tworząc granice, które funkcjonują do dzisiaj. I, co też ważne, współcześnie są stałym zarzewiem konfliktów.
– Lokalni przywódcy coraz bardziej zdają sobie sprawę, że regionalna współpraca jest bardzo korzystna. Dzięki niej mogą wzmocnić swoją pozycję i poprawić relacje z największymi partnerami regionalnymi: Rosją i Chinami. A to oznacza, że współpraca będzie się zacieśniać. Czyli rośnie nowa siła – tłumaczy trójkowy ekspert.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: Arkadiusz Legieć (analityk, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 12.01.2021
Godzina emisji: 22.08
pr