Problemy podzielonej Ameryki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Problemy podzielonej Ameryki
Zwolennicy Donalda Trumpa wdarli się do siedziby amerykańskiego KongresuFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Od dramatycznych wydarzeń w środę, kiedy tłum zwolenników wciąż jeszcze urzędującego prezydenta Donalda Trumpa wtargnął do Kapitolu i przerwał obrady Kongresu, nic się nie wydarzyło. Ameryka, jakby przerażona tym, co się stało, uspokoiła się. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest w porządku – wręcz przeciwnie.


wybory 1200 pap (2).jpg
Trump-Biden: policzenie głosów nie zakończy walki o Biały Dom

W Waszyngtonie są tysiące żołnierzy Gwardii Narodowej, budynek Kapitolu został ogrodzony wysokim metalowym płotem, w stolicach większości stanów także wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. W kraju panuje spokój, jednak są poważne obawy o to, co się może stać 20 stycznia, w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta USA.


Posłuchaj

51:43
Ameryka po zdobyciu Kapitolu (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Część zwolenników Donalda Trumpa już zaczęła się organizować, aby właśnie tego dnia przeprowadzić kolejne demonstracje w Waszyngtonie. Wiemy, jak bardzo niebezpieczna była sytuacja w środę. I, paradoksalnie, tylko pięć ofiar śmiertelnych to naprawdę wielkie szczęście – mówi Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. – Szczęściem jest także to, że nie ucierpiał żaden z kongresmenów – dodaje. 

America shaken after pro-Trump mob storms US Capitol building/YouTube guardian News


Tymczasem prezydent Trump milczy, od kiedy Twitter i Facebook zablokowały mu konta: nie wiadomo nawet, czy zwoła konferencję prasową. Z kolei przywódcy Demokratów szykują się do próby jego impeachmentu, próby, która z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie nieskuteczna. Z dwóch powodów: braku czasu oraz mimo wszystko zbyt małego poparcia ze strony Republikanów.

– To, co się wydarzyło, to przede wszystkim pokaz niekompetencji amerykańskich służb, które nie popisały się, chroniąc Kapitol w tak wyjątkowym dniu i mając świadomość tego, jak rozbujane są społeczne nastroje – mówi Andrzej Kohut z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. – Myślę, że w przyszłości będziemy obserwować więcej tego typu burzliwych demonstracji połączonych z aktami przemocy – przewiduje.

When Rioters Stormed the Capitol: How the Day Unfolded/YouTube Wall Street Journal


***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Łukasz Jasina
Goście: Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia), Andrzej Kohut (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), Andrzej Dąbrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Data emisji: 09.01.2021
Godzina emisji: 15.06

pr

Polecane