Osiecka to fajna dziewczyna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Osiecka to fajna dziewczyna
Agnieszka Osiecka Foto: PAP/CAF/Erazm Ciołek

"Ale Osiecka to fajna dziewczyna – skądkolwiek ją wygonią, znajdzie sposób, żeby swoje powiedzieć (…) w "Podwieczorku przy mikrofonie" przemyciła rosyjską piosenkę "Murka" – świetnie ją przełożywszy (…) Tekst jest najwyraźniej z czasu wojny domowej – "Murka, miła Murka, dziewczyna zła, zdradziła swą ferajnę, poszła do roboty w Czeka – za co zginąć musi (…) – Ciekawa jestem, jak długo pozwolą śpiewać tę znakomitą piosenkę" – notowała w "Dzienniku" z 10 stycznia 1965 roku Maria Dąbrowska.


PAP Agnieszka Osiecka 1200.jpg
Radiowa Trójka patronuje serialowi TVP "Osiecka", emituje archiwalne koncerty i wywiady z poetką oraz piosenki z jej tekstami

Od ubiegłej niedzieli, 3 stycznia, towarzyszymy w MBK serialowi TVP "Osiecka". Patronujemy mu, ale nie tylko z obowiązku postanowiliśmy przyjrzeć się nie tyle samemu serialowi, ile jego kontekstowi, procesowi jego powstawania oraz – oczywiście – szerzej porozmawiać o Osieckiej samej. Nasze spotkania stanowiło rodzaj uzupełnienia do tego, co w filmie można było pokazać. 

Zmieścić w trzynastu 45-minutowych odcinkach ponad 40 lat życia jest zadaniem niewykonalnym. Serial, jak każdy rodzaj sztuki, rządzi się swoimi prawami, serial biograficzny – także, i wiele z historii życia jego bohaterów wymyka się obrazowi i strukturze dramaturgicznej. Liczy się akcja, postaci poznajemy poprzez spektakularne, "atrakcyjne" wydarzenia, relacje ze współbohaterami. 

My, zapraszając twórców czy uczestników serialu, spróbowaliśmy z różnych stron przyglądać się Agnieszce Osieckiej. Zdajemy sobie również sprawę z tego, że jest ona od kilkudziesięciu lat obecna w Trójce, a więc kontynuowaliśmy tylko naszą o niej opowieść. To trójkowa "neverending story".


Posłuchaj

49:26
Jeszcze o serialu "Osiecka" (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Oglądamy serial z zaciekawieniem, czując się prawdziwymi partnerami w rozmowach o niej i jej świecie. Nie krytykujemy serialu, tylko dajemy sobie prawo do dyskusji o nim. Ci, którzy znali Agnieszkę Osiecką lepiej niż my, mają naturalnie prawo do krytycznych uwag.

Kadr z serialu "Osiecka". Z prawej – Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka  Foto: mat. promocyjne Kadr z serialu "Osiecka". Z prawej – Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka Foto: mat. promocyjne

– Nasz obraz Agnieszki jest siłą rzeczy subiektywny, bo obiektywnego jej obrazu nikt nie posiada: każdy ma swój punkt widzenia, swoja wersję. Kiedy rozmawialiśmy z Maciejem jeszcze przed realizacją serialu, to zawsze było wiadomo, że są różne prawdy o Osieckiej – mówił reżyser serialu, Robert Gliński.

– Ten serial pokazuje pewien pejzaż kulturalny Polski za czasów PRL, pokazuje historię inteligencji tamtego okresu. Myślę, że udało się złapać kawałek prawdy, oczywiście też subiektywnej, o tamtych czasach. I to jest bardzo istotne – dodał.

Kadr z serialu "Osiecka". Magdalena Popławska jako Agnieszka Osiecka oraz Grzegorz Małecki jako Jeremi Przybora Foto: mat. promocyjne Kadr z serialu "Osiecka". Magdalena Popławska jako Agnieszka Osiecka oraz Grzegorz Małecki jako Jeremi Przybora Foto: mat. promocyjne


– Na pewno będzie dużo sporów i dyskusji. Bo, jeśli ktoś istnieje, a potem nie istnieje, to jest zjawisko zero-jedynkowe. Ale, jak napisała w "Czułym narratorze" Olga Tokarczuk, "istnieją istnienia z krainy metaksy", czyli krainy "pomiędzy". W taki sposób istnieją np. Sokrates, Mozart i Salieri z "Amadeusza", Szekspir z "Zakochanego Szekspira" i inni – tłumaczył scenarzysta Maciej Wojtyszko. – Pewną częścią przylegają do siebie, którzy pisali, tworzyli, a pewną – są hipotezą reżyserów, scenarzystów.

Osiecka – Zwiastun/YouTube TVP VOD

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny
Autorzy: Barbara MarcinikPiotr Majewski
Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 10.01.2021
Godzina emisji: 17.09

Barbara Marcinik

Polecane