Taniec integracyjny – mało znany i fascynujący

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Taniec integracyjny – mało znany i fascynujący
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/marikun

Najnowsze wydanie audycji "Czas niezwykły" to zaproszenie do fascynującego i tak naprawdę wciąż jeszcze mało znanego świata tańca na wózkach. – Taniec na wózkach to dyscyplina na pograniczu sportu i sztuki. To klucz do jej zrozumienia – mówiła w Trójce Iwona Ciok, prezes integracyjnego Stowarzyszenia Swing-Duet oraz organizatorka wielu turniejów tańca na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.


Marta Dalecka 1200.jpg
Marta Dalecka - "głos osób niepełnosprawnych" w AZS

Po raz pierwszy międzynarodowe zawody w tańcu na wózkach odbyły się w 1977 w Szwecji, a pierwsze mistrzostwa świata – w 1998 roku w Japonii. W Polsce na pierwsze kursy tańca integracyjnego musieliśmy poczekać aż do 1994 roku. Iwona Ciok była ich inicjatorką.

– Na którymś ze szkoleń instruktorskich prowadzący powiedział, że w Europie i na świecie taki ruch istnieje, a w Polsce nie i zapytał, czy ktoś chciałby się tym zająć. Stwierdziłam, że mogłabym zainteresować się tematem i zainteresowałam się na tyle skutecznie, że działam do dziś – wspominała rozmówczyni Elżbiety Korczyńskiej. – Pasja tańczących była porywająca. To zmotywowało mnie do jeszcze cięższej pracy i myślenia o przyszłości tej dyscypliny – dodała.

Posłuchaj

51:50
W świecie świata integracyjnego. Sport i sztuka na wózku (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gościem audycji był również Paweł Karpiński, który po raz pierwszy z tańcem na wózku zetknął się ponad dwie dekady temu. Dziś jest wielokrotnym mistrzem Polski, medalistą mistrzostw świata i Europy w tańcu na wózku, a ponadto pierwszym niepełnosprawnym instruktorem tańca sportowego.

– Zawsze lubiłem tańczyć, zawsze lubiłem muzykę. Na początku była to dla mnie zabawa i chęć spróbowania czegoś nowego. Dopiero po paru latach przerodziła się ona w rywalizację. Pomyślałem, że fajnie byłoby zdobyć jakiś medal i dalej rozwijać się w tym kierunku – opowiadał tancerz.

W grudniu odbył się międzynarodowy festiwal tańca na wózku online – Inclusive Dance World Vision. Uczestniczyli w nim reprezentanci 29 państw, w tym także Polski. 

Inclusive Dance World Vision. December 1st 2020/Inclusive Dance

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Iwona Ciok (inicjatorka tańca na wózkach w Polsce, założycielka i prezes pierwszego klubu – integracyjnego Stowarzyszenia Swing-Duet, organizatorka wielu turniejów tańca na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym), Paweł Karpiński (wielokrotny mistrz Polski i wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w tańcu na wózku, instruktor tańca sportowego)
Data emisji: 07.01.2021 
Godzina emisji: 23.08

kr

Polecane