Tajemnica trzech przybyszy ze Wschodu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnica trzech przybyszy ze Wschodu
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Rawpixel.com

Święto Trzech Króli tradycyjnie jest obchodzone 6 stycznia. Znamy imiona patronów tego święta, ale czy wiemy o nich coś jeszcze? Kim naprawdę byli: królami, magami, mędrcami? Ilu ich było, skąd pochodzili? I wreszcie: co się z nimi stało później?


święta paryż wigilia choinka śnieg boże narodzenie 1200 free.jpg
Każde święta Bożego Narodzenia są niezwykłe, ale niektóre – szczególnie

Problemy z trzema królami zaczynają się już na początku, gdyż wielu naukowców, biblistów, podaje w wątpliwość historię opisaną w Ewangelii św. Mateusza. Uważają, że jest ona zbyt fantastyczna, zbyt bajkowa, by wydarzyła się naprawdę. Więcej – patroni Święta Trzech Króli wcale nie byli królami! Ewangelia mówi jasno o "magach", a to jest przecież bardzo duża różnica. 


Posłuchaj

41:10
Kim byli trzej królowie? (Muzyczne rozmowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Historia trzech króli bardzo mocno wpisała się w naszą kulturę, i mimo wszelkich wątpliwości, warto się zastanowić nad możliwością takiego wydarzenia – mówi Roman Zając, autor książki "Trzej królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu". I deklaruje: – Osobiście uważam, że to wydarzenie miało miejsce, chociaż oczywiście wyglądało inaczej.

Trzej przybysze ze Wschodu nadeszli w momencie, kiedy Jezus przybył na świat. Obok nich są pasterze, na niebie świeci gwiazda betlejemska... Takie są powszechne wyobrażenia, tak przedstawiają to karty świąteczne, o tym mówią teksty kolęd. 


Trzej królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu. Trzej królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu.

Jednak wg trójkowego gościa tak nie było. – Kiedy przybyli, Jezus mógł mieć już dwa lata. Dlaczego? Ponieważ Herod, wysyłając swoich siepaczy, określił wiek dzieci, które mają być zgładzone na "do dwóch lat". Co oznacza, że nie stało się to bezpośrednio po narodzeniu Jezusa – tłumaczy Roman Zając. – Co więcej: Ewangelia św. Łukasza podaje, że Maryja została już poddana oczyszczeniu w świątyni. To z kolei działo się 40 dni po porodzie, więc przynajmniej tyle miał Jezus – dodaje. 

A kim właściwie byli przybysze? Królami, magami, mędrcami? – W tłumaczeniach, przekładach nigdzie nie znajdziemy "królów", mamy za to "mędrców". Jest to o tyle adekwatne, że chodzi o adeptów, poszukiwaczy mądrości. A dlaczego unika się słowa "magowie"? Bo kojarzy się ono z takimi postaciami jak Gandalf czy Merlin, uprawiającymi czary – wyjaśnia pisarz. – Teraz ma ono konotacje negatywne z punktu widzenia chrześcijańskiego.

Co zobaczyli mędrcy – Betlejem w Polsce (Bovska & Kamil Bednarek)/YouTube Betlejem w Polsce


*** 

Tytuł audycji: Muzyczne rozmowy
Autor: Marcin Witan
Gość: Roman Zając (autor książki "Trzej królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu")
Data emisji: 6.01.2021
Godzina emisji: 8.15

pr

Polecane