Zbyszek Cybulski patronem wybitnych aktorów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zbyszek Cybulski patronem wybitnych aktorów
Plakat nominacji do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2010Foto: fot. nagrodacybulskiego.pl

Znamy już nazwiska nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Przyznawana jest ona młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.

Posłuchaj

Zbyszek Cybulski patronem wybitnych aktorów
+
Dodaj do playlisty
+

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest młodym (granica wiekowa to 35 lat) aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. - Nagroda wręczana jest od 1969 roku i ma już chyba 45 laureatów – powiedział na antenie Trójki Jacek Cegiełka, prezes Fundacji Kino, która jest wydawcą miesięcznika "KINO" i organizatorem Konkursu.

Pomysłodawczynią Nagrody była Wiesława Czapińska, przyjaciółka Zbyszka Cybulskiego, która zasiadała także w piętnastoosobowej Kapitule wyłaniającej piątkę nominowanych.

Nagroda ta jest bardzo ceniona w środowisku filmowym. Aktorzy podkreślają, że ważna jest dla nich nawet sama nominacja. - Myślę, że o randze Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego decydują dwie rzeczy: nazwisko patrona, który jest chyba największą legendą polskiego kina oraz skład Kapituły, która śledzi pracę młodych aktorów i docenia ich w ten sposób – wyraził przypuszczenie Jacek Cegiełka.

W dniu emiji audycji (30 września) nazwiska nominowanych aktorów wciąż były objęte tajemnicą. Dziś, 1 października, Kapituła ogłosiła nazwiska 5 nominowanych aktorów. Są wśród nich: Magdalena Boczarska za rolę w filmie "Różyczka", Urszula Grabowska za rolę w filmie "Joanna", Agnieszka Grochowska za role w filmach "Nie opuszczaj mnie" i "Trzy minuty. 21:37", Mateusz Kościukiewicz za rolę w filmie "Matka Teresa od kotów" i Wojciech Zieliński za role w filmach "Chrzest” i „Huśtawka".

A już 6 października (środa) nominowanych aktorów będzie można spotkać w Empiku Junior w Warszawie. Konferencja prasowa i spotkanie z aktorami rozpoczną się o godzinie 15.00.

 

Plebiscyt_Publiczności_trwa_do_31_października
Plebiscyt Publiczności trwa do 31 października

Zdobywca Nagrody Jury otrzymuje statuetkę projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera oraz Nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Spośród nominowanych widzowie mogą wybrać własnego laureata. Głosy można oddawać na stronie Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego do 31 października 2010.

Finał i wręczenie nagród - 8 listopada.

Z przyjemnością informujemy, że Trójka jest patronem medialnym Konkursu. Zachęcamy naszych Słuchaczy do głosowania!


(asz)

Polecane