Od 2021 roku w każdym aucie. Czy DAB+ stanie się standardem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od 2021 roku w każdym aucie. Czy DAB+ stanie się standardem?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

Od pierwszych prób instalacji radioodtwarzacza w samochodzie w 1904 roku, przez zagłuszające własne myśli radio "Safari" w kultowym "Maluchu", po technologię DAB+ – jakość dźwięku odtwarzanego w naszych autach przebyła długą drogę. Czy radio cyfrowe zupełnie zastąpi nam tradycyjne systemy car-audio i płyty CD? Wiele na to wskazuje – od 1 stycznia 2021 w każdym nowym samochodzie obowiązkowo montowany jest odbiornik radia cyfrowego DAB+.

1200_Polskie_Radio_Kierowców.jpg
Całodobowe, interaktywne i nowoczesne – Polskie Radio Kierowców

Sposób na niskie tony

Każdy, kto szukał dobrze grającego auta, ten wie, że nie jest to jedno z najprostszych zadań. Jakie są główne problemy ze standardowym samochodowym audio? 

– W wielu autach brakuje niskich tonów – odpowiada specjalizujący się w montażu samochodowych systemów audio Robert Portacha. – Głośniki, które są w wersji podstawowej, można niedużym kosztem polepszyć. Na pewno dużo da wygłuszenie samochodów, a przynajmniej drzwi  to zmienia akustykę tego głośnika. Nawet przy instalacjach fabrycznych wygłuszenie przyniesie nam efekt taki, jakbyśmy wymienili te głośniki na lepsze i dołożyli jakiś mały wzmacniacz – podpowiada ekspert.  


Posłuchaj

2:33
Czy technologia DAB + na stałe zagości w naszych samochodach? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nowa jakość odbioru radia

Oprócz jakości dźwięku wadą analogowego radia samochodowego jest jego krótka żywotność. Ten stan rzeczy może odmienić DAB+  używana w 21 krajach technika pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, którą Polskie Radio wdraża już od 2013 roku.

– Technologia ta gwarantuje nową jakość odbioru radia. To lepsza jakość dźwięku dla słuchaczy – potwierdza dyrektor Programu 3 Polskiego Radia oraz Agencji Muzycznej Polskiego Radia Michał Narkiewicz-Jodko. 

– Posiadacze odbiorników DAB+ w samochodzie mają m.in. dostęp do bieżących wiadomości czy map pogodowych. Mogą też być informowani o aktualnej sytuacji na drogach – dodaje inż. Mirosław Ostrowski, propagator technologii DAB+.

Poza podpowiadaniem najniższej ceny paliwa odbiorniki DAB+ dają możliwość korygowania trasy w przypadku występowania wypadków drogowych, a także odsłuchu lub nagrania audycji. 

Polskie Radio Kierowców | SŁUCHAJ I JEDŹ/Polskie Radio

*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 04.01.2020
Godzina emisji: 7.19

kr

Polecane