"Morze w czasach zarazy". Rok 2020 na STT

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
"Morze w czasach zarazy". Rok 2020 na STT
Romuald Wicza-PokojskiFoto: Barbara Marcinik

Chcemy jak najszybciej rozstać się – myślami także – z 2020, dlatego też spieszymy się z zakończeniem podsumowania wydarzeń na "Scenie teatralnej Trójki". 

Pozostały jeszcze dwa słuchowiska, które wybraliśmy i które powstały latem tego roku w... plenerze, czyli poza studiem Teatru Polskiego Radia. To były też dwa wyjątkowe projekty, bo zaplanowane na ów "czas zarazy". Byliśmy bezpieczni i ostrożni, choć morze szumiało, prosząc o naszą większą uwagę. 

Posłuchaj

53:12
Wspomnienie lata, czyli "Morze w czasach zarazy (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Oto nasze pierwsze kaszubskie słuchowisko z Archiwum Polskiego Radia. O wspomnienie tamtych lipcowych dni poprosiliśmy autora słuchowiska oraz jego reżysera.

Zapraszamy,

Baszka Marcinik i Jakub Sadowski - wydawca.

Poniżej tekst, który towarzyszył premierze 26 lipca oraz bogata dokumentacja fotograficzna.

***

"Scena teatralna Trójki" zawitała po raz pierwszy na Kaszubach! I po raz pierwszy też – od wielu tygodni – zapraszamy na premierę. Po sukcesie mazurskiej premiery sprzed roku zaryzykowaliśmy wyprawę na głębokie Kaszuby, precyzyjnie na Kaszuby Północne. Miejsce premiery odnaleźliśmy w Wejherowie, w gościnnym Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Romuald Wicza-Pokojski i realizatorzy Romuald Wicza-Pokojski i realizatorzy

Napisanie tekstu słuchowiska o kaszubskiej tematyce zaproponowaliśmy już przed rokiem Wojciechowi Fułkowi, urodzonemu sopocianinowi i autorowi kilku słuchowisk dla STT. Do wyreżyserowania premiery zaprosiliśmy dramaturga, reżysera, także mazurskich "Majnegór" – Romualda Wiczę-Pokojskiego, a o współpracę poprosiliśmy Radio Gdańsk.

Aktorzy Aktorzy

Ekipę aktorską stworzyli artyści gdańsko-sopocko-warszawscy.

Po tygodniach przygotowań powstało słuchowisko pod znaczącym tytułem: "Morze w czasach zarazy". Opowiada ono wielowątkową historię kaszubskiego rybaka, z kaszubską mitologią w tle, z tajemniczą wiadomością-przepowiednią w butelce, z okolicznościami, w jakich przepowiednia się sprawdza.

Wojciech Fułek Wojciech Fułek

Ważnym elementem słuchowiska jest język kaszubski, który pojawia się w nim w momentach kluczowych.

Wojciech FułekKacper Fułek

Wojciech Fułek, nie po raz pierwszy, wprowadza też do słuchowiska akcent "trójkowy", co traktujemy jako rodzaj sympatycznego żartu.

Realizatorzy: Andrzej Brzoska, Andrzej Dubas i Marek Iwanowski Realizatorzy: Andrzej Brzoska, Andrzej Dubas i Marek Iwanowski

Czy atmosfera, w jakiej słuchowisko powstało, w piękne lipcowe popołudnie, będzie możliwa do przekazania, przekonamy się, zapraszając "Scenę teatralną Trójki".

Barbara Marcinik i Kuba Sadowski – wydawca.

Tomasz Fopke, dyr. Muzeum Piśmiennictwa iMuzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke, dyr. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

***

Wojciech Fułek – "Morze w czasach zarazy" – premiera: 26 lipca 2020, godz. 20.05; powtórka: 3 stycznia 2021, godz. 20.05.

 • Reżyseria – Romuald Wicza-Pokojski
 • Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska
 • Realizacja – Andrzej Dubas i Marek Iwanowski z Radia Gdańsk
 • Wokalizy – Kacper Fułek
 • Tłumaczenie tekstów na język kaszubski – Tatiana Slowi

Występują:

 • Maria Seweryn – profesor Blanka Kozłowicz
 • Andrzej Żak – Bruno Khonke
 • Magdalena Żulińska – Weronika Khonke
 • Krzysztof Gordon – Narrator
 • Tomasz Fopke – Głos z butelki

Czas trwania: 39 minut

Polecane