Bardzo ostry początek roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bardzo ostry początek roku
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Raven82/pixabay.com

Rok 2021 rozpoczęliśmy niezwykłą wyprawą z Meksyku przez Hiszpanię, aż po Indie, Turcję i Węgry. I nie była to bynajmniej łagodna wycieczka, lecz podróż zionąca ogniem i umiejąca wypalić kubeczki smakowe. Ale też zaskakująca połączeniem ostrości i słodyczy.

oliwa oliwki oliwa z oliwek 1200.jpg

Fakty o mitycznej oliwie

To szlak wyznaczony przez papryczkę chili, który w istocie jest szlakiem wielkich odkryć geograficznych. Europa poznała ostry smak chili za sprawą pomyłki Krzysztofa Kolumba, który szukał drogi do Indii, a odkrył Amerykę. Ojczyzną ostrych papryczek jest bowiem Meksyk. Dlaczego więc w europejskich kronikach przeczytać można, że Indie?


Posłuchaj

51:36
Papryczkowy szlak (Podróże ze smakiem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Kwestia pochodzenia papryczek chili wciąż jest niewyjaśniona. Jedna szkoła dowodzi, że to jest Meksyk, gdyż tam znaleziono najstarsze szczątki uprawowej papryki sprzed siedmiu tysięcy lat. Druga uważa, że początki chili znajdują się w przepastnej dżungli amazońskiej – tłumaczy Jarosław Molenda, dziennikarz, pisarz i podróżnik. – I ta druga szkoła dzieli się na kolejne dwie: brazylijska i boliwijską – dodaje.

– W przedkolumbijskim Meksyku chili było właściwie wszystkim: świętą rośliną, pożywieniem, a nawet... środkiem dyscyplinującym: niesforną młodzież zmuszano do wdychania oparów chili, podobnie zresztą jak jeńców wojennych – opowiada.

– Tak, jak my znamy się na jabłkach i idziemy na targ, gdzie wybieramy spośród wielu ich gatunków, tak Meksykanie odróżniają i wybierają różne rodzaje papryczki chili. Jest podobno ok. 60! – tłumaczy Katarzyna Lewicka, przewodniczka po Meksyku. – Habanero jest najbardziej ostra i najbardziej popularna. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się również łagodniejsze w smaku jalapeno oraz chipotle – dodaje.

– Jednak, wbrew stereotypom, tradycyjna kuchnia meksykańska wcale nie jest diabelsko ostra. Taką ją czynią, podawane osobno, sosy. Są one bardzo różne, ale zawsze znajdują się na stole. I każdy dodaje je w odpowiednich dla siebie ilościach – opowiada Katarzyna Lewicka.


*** 

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska
Goście: Jarosław Molenda (dziennikarz, pisarz, podróżnik), Katarzyna Lewicka (przewodniczka po Meksyku), Waldemar Sulisz (dyrektor Europejskiego Festiwalu Smaku)
Data emisji: 3.01.2021
Godzina emisji: 12.06

pr

Polecane