Wiceminister zdrowia: na początku 2021 roku powstanie fundusz zabezpieczający zaszczepione osoby

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Chcemy, aby powstał centralny fundusz zabezpieczający osoby, które poddały się szczepieniom, a u których wystąpiłyby skutki uboczne. Odpowiedzialność weźmie za nie wówczas państwo polskie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Rozmowa dotyczyła sytuacji pandemicznej w kraju, w tym również zakazu przemieszczania się w sylwestra.  To rozporządzenie wydane na podstawie zwalczania chorób zakaźnych. Noc sylwestrowa nie powinna przebiegać na placach, gdzie możemy się zakazić. Służy to tylko naszemu bezpieczeństwu. Nie traktujmy tego jako działania przeciwko Polakom  mówił Waldemar Kraska.


Posłuchaj

14:40
Waldemar Kraska: "z tego, co mówią epidemiolodzy, w ciągu ostatniego 100-lecia nie było jeszcze tak bezpiecznej szczepionki"
+
Dodaj do playlisty
+

Jak zaznaczył, "zakaz zgromadzeń w dalszym ciągu obowiązuje. Każde omijanie tego nie jest przeciwko władzy, tylko przeciwko zdrowiu i życiu. Nie rozumiem, dlaczego szukamy dziury w całym. Robimy sobie sami krzywdę".

szczepionka free shutt 1200 .jpg
Podanie sześciu dawek szczepionki z jednej fiolki jest bezpieczne. MZ odpowiada na wątpliwości medyków

"Skrócony okres rejestracji"

– Chcemy, aby powstał centralny fundusz zabezpieczający osoby, które poddały się szczepieniom, a u których wystąpiłyby skutki uboczne. Ten fundusz pojawi się jak najszybciej. Jego projekt przygotowywany jest w kancelarii premiera i będzie konsultowany. Myślę, że w styczniu będzie miał już ramy prawne. Gdyby wystąpiły jakiekolwiek skutki uboczne, odpowie za nie państwo polskie – zapowiedział wiceminister zdrowia.

 Szczepionka jest naprawdę bezpieczna. Z tego, co mówią epidemiolodzy, w ciągu ostatniego 100-lecia nie było jeszcze tak bezpiecznej szczepionki. Okres prób klinicznych jest taki sam jak w przypadku wcześniejszych szczepionek. Skrócony został tylko okres rejestracji. Dlatego mówimy, że w tak krótkim czasie udało się dopuścić szczepionkę do wirusa  podkreślił.

Najczęściej czytane

 Zdrowy rozsądek przemawia za tym, abyśmy się jak najszerzej zaszczepili. Ja czuję się dobrze i nic mi nie dolega. Nie wierzmy w to, co pojawia się w mediach społecznościowych  zaapelował gość Programu 3 Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 31.12.2020
Godzina emisji: 8.44

pkr/mk

Polecane