Radiowa Trójka z serialem "Osiecka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radiowa Trójka z serialem "Osiecka"
Serial "Osiecka": Magdalena Popławska, Marcin PrzybylskiFoto: TVP/mat. promocyjne

Przed nami już ostatni, 13 odcinek serialu "Osiecka", który będziemy mogli obejrzeć w walentynkową niedzielę, 14 lutego. Produkcja, w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy, zadebiutowała 25 grudnia w TVP. W tytułową rolę Agnieszki Osieckiej, wybitnej autorki tekstów wielu przebojów, poetki i pisarki, wcieliły się dwie aktorki: Eliza Rycembel i Magdalena Popławska. 

Agnieszka Osiecka pap 1200.jpg
Radiowa Trójka patronuje serialowi TVP "Osiecka", emituje archiwalne koncerty i wywiady z poetką oraz piosenki z jej tekstami

Osiecka – zwiastun odc. 13

"Osiecka" odc. 1 – "Jej pierwszy bal" (emisja 25 grudnia, godz. 20.15)

Nastoletnia Agnieszka Osiecka wraz z ojcem Wiktorem, celebrują urodziny mamy Marii. W prezencie Maria dostaje od męża czerwone pantofle z puszkiem. Nad ranem Wiktor Osiecki znika z domu. Zaniepokojone Agnieszka wraz z mamą idą na milicję zgłosić jego zaginięcie. Młoda dziewczyna szuka ojca u artystki Józefiny Pellegri. Na jej stopach zauważa czerwone pantofle – takie same jakie dostała jej mama...

Serial "Osiecka", Eliza Rycembel Serial "Osiecka", Eliza Rycembel

"Osiecka" odc. 2 – "Żyliśmy jak na wietrze" (emisja 26 grudnia, godz. 20.15)

Agnieszka marzy o twórczej aktywności. Nowo poznany, przystojny poeta Witold Dąbrowski wprowadza ją do Studenckiego Teatru Satyryków. Oddelegowana na praktykę dziennikarską do „Głosu Wybrzeża” przyszła mistrzyni pióra poznaje Zbigniewa Cybulskiego, Bogumiła Kobielę i Jacka Fedorowicza, którzy tworzą niezwykły teatr Bim-Bom. Chęć wyzwolenia się Agnieszki buduje konflikt pomiędzy nią a Witoldem i dominującą poetyką STS-u.

Eliza Rycembel, Marcin Bubółka, Oskar Borkowski, Szymon Czacki, kadr z filmu "Osiecka" Eliza Rycembel, Marcin Bubółka, Oskar Borkowski, Szymon Czacki, kadr z filmu "Osiecka"

"Osiecka" odc. 3 – "Piękna dwudziestoletnia" (emisja 27 grudnia, godz. 20.15)

Agnieszka dostaje się na reżyserię do Szkoły Filmowej w Łodzi. Nowe obowiązki odciągają ją od aktywności w STS-ie. Agnieszka proponuje więc profesorowi, aby zrobić etiudę dokumentalną o teatrze. Nowo poznany przez nią Marek Hłasko swoim magnetyzmem nie pozwala jej się skupić na zrealizowaniu projektu. Poczucie zdumiewającego porozumienia dusz doprowadza Agnieszkę do wyjazdu do Kazimierza. Tam spotyka Marka z inną kobietą.

Serial "Osiecka", Eliza Rycembel, Jędrzej HycnarSerial "Osiecka", Eliza Rycembel, Jędrzej Hycnar

"Osiecka" odc. 4 – "Wspólnie do raju" (emisja 1 stycznia, godz. 20.15)

Agnieszka zakochała się w Marku Hłasce, chce mu pomóc w osiągnięciu międzynarodowej sławy, więc decyduje się przemycić jego opowiadania do paryskiej "Kultury". Jednak Hłasko po rozmowie z Gomułką odwołuje całą akcję, bo liczy na Nagrodę Wydawców. Dziewczyna przeżywa bolesne rozczarowanie. Co będzie ze związkiem Osieckiej i Hłaski? Czy Marek oświadczy się Agnieszce? Czy dwie wybitne osobowości, wielcy artyści będą razem mimo przeciwności losu?

Kadr z serialu "Osiecka". Z prawej – Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka  Foto: mat. promocyjne Kadr z serialu "Osiecka". Z prawej – Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka Foto: mat. promocyjne

"Osiecka" odc. 5 – "Żartowałam" (emisja 2 stycznia, godz. 20.15)

Osiecka na planie filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy realizuje swoją etiudę szkolną pt. "Słoń". Nie czuje się nikomu potrzebna, nie ma też nadziei na powrót Hłaski do kraju. 

Kolega i autor muzyki do tej etiudy, Wojciech Solarz, opowiada jej o Wojtku Frykowskim i jego oryginalnym sposobie bycia. Agnieszka poznaje Frykowskiego w łódzkim SPATiF-ie i pozwala się zaprosić na szaloną wycieczkę samochodem. Dojeżdżają do Kazimierza, w którym zamierzają spędzić parę dni. Frykowski jest zdumiewająco dobrze poinformowany o relacjach Agnieszki z Hłaską, nieustannie o nie wypytuje. Opowiada jej o swojej przyjaźni z Romanem Polańskim. 

Agnieszka udaje się z wizytą do wysoko postawionego dygnitarza państwowego, prosi o zgodę na powrót Hłaski do kraju. Dygnitarz wykazuje się zdumiewającą wiedzą o jej związku. Rozwiewa też nadzieje Agnieszki na związek z Hłaską. To przyśpiesza decyzję Agnieszki o wyrażeniu wstępnej zgody na ślub z Frykowskim.

Serial "Osiecka", Eliza Rycembel, Mikołaj Roznerski Serial "Osiecka", Eliza Rycembel, Mikołaj Roznerski

"Osiecka" odc. 6 – "Gdy pada deszcz" (emisja 3 stycznia, godz. 20.15)

Agnieszka poznaje Jeremiego Przyborę i zaczyna z nim flirtować. Natomiast Przybora angażuje się w związek bardzo mocno – nawet Jerzy Wasowski, jego przyjaciel, nie ma szans, aby go powstrzymać. Zmartwiony sytuacją Jeremi wyjeżdża do Paryża. Kiedy wraca, Agnieszka nie ma dla niego czasu, ponieważ spektakl "Niech no tylko zakwitną jabłonie" odniósł oszałamiający sukces. Po krótkiej wspólnej nocy na Mazurach, Osiecka wyjeżdża do Bułgarii do Złotych Piasków. W tym czasie Przybora planuje już wspólną przyszłość z Agnieszką.

Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Grzegorz Małecki Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Grzegorz Małecki

"Osiecka" odc. 7 – "Ratunku, ratunku..." (emisja 6 stycznia, godz. 20.15)

Wspólne mieszkanie stwarza dużo problemów. Przybora nie najlepiej znosi zwyczaje Agnieszki, a ją zdumiewa powolność Jeremiego. Przybora przeżywa fakt, że nie jest w stanie stworzyć dobrego spektaklu teatralnego. W tym czasie Osiecka wyjeżdża do Londynu, a potem do Paryża. Przez moment przebywającej w stolicy Anglii Agnieszce wydaje się, że jest w ciąży, co wywołuje szalony entuzjazm Jeremiego. Alarm jednak okazuje się fałszywy. Kiedy Osiecka wraca do Polski, oboje wiedzą, że to już koniec.

Kadr z serialu "Osiecka". Magdalena Popławska jako Agnieszka Osiecka oraz Grzegorz Małecki jako Jeremi Przybora Foto: mat. promocyjne Kadr z serialu "Osiecka". Magdalena Popławska jako Agnieszka Osiecka oraz Grzegorz Małecki jako Jeremi Przybora Foto: mat. promocyjne

"Osiecka" odc. 8 – "Za kolegów" (emisja 10 stycznia, godz. 20.15)

Rok 1968. Osiecka w Ameryce spotyka Hłaskę i Frykowskiego. Po powrocie do Polski poznaje Daniela Passenta. Jednocześnie usiłuje zrozumieć, co się w międzyczasie stało w kraju. Kimś, kto może jej pomóc w zrozumieniu, jest właśnie Passent. Agnieszka jest zakochana: Daniel jest zarówno rozczulający jak i imponujący mądrością. Uczą się od siebie: ona namawia go, aby pisał do kabaretu, on tłumaczy kulisy rodzimej polityki. Wprowadzają się do domu w Falenicy.
Agnieszka i Daniel jadą na Mazury do Krzyży, gdzie przeżywają piękne wakacje. Piękne, mimo że dostają tragiczne informacje o śmierci Hłaski i Frykowskiego. Agnieszka pragnie dziecka, ale Passent opowiada jej trochę o swoim dzieciństwie i wyjaśnia, dlaczego nie czuje się gotowy aby zostać ojcem.
Festiwal w Opolu 1970. Łucja Prus śpiewa „W żółtych płomieniach liści”. Osiecka triumfuje. Drugim triumfatorem festiwalu jest Wojciech Młynarski. W tym okresie ma swoją premierę program z cyklu „Listy śpiewające” - „Wystarczy mocno zacisnąć powieki”.

Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Piotr Żurawski Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Piotr Żurawski

"Osiecka" odc. 9 – "Erzac, nie życie" (emisja 17 stycznia, godz. 20.15)

Propaganda sukcesu Edwarda Gierka rusza z kopyta, zaostrza się też cenzura. Piosenka Agnieszki „Czerwone maki na Entej ulicy” (o wydarzeniach grudniowych) wywołuje gniewną reakcję Józefa Kempy, a nad STS–em zbierają się czarne chmury. Agnieszka pracuje nad piosenkami z Marylą Rodowicz i Katarzyną Gaertner, jednak festiwale w Opolu w latach 1971-1972 nie przyniosły znaczących sukcesów, co rodzi napięcia, konflikty i spory natury artystycznej.

Życie prywatne Agnieszki zdaje się nareszcie być uporządkowane i szczęśliwe: wraz z Danielem spodziewają się dziecka i planują budowę wspólnego domu. 

Równocześnie Osiecka stara się uczestniczyć w rozgrywających się wydarzeniach: zamykanie STS-u (określane jako "połączenie teatrów"), kolejnych „Listach śpiewających” i rozmaitych zdarzeniach artystycznych. Jednak jej stan utrudnia normalne funkcjonowanie, poza tym Agnieszkę irytuje to, że wszyscy pytają ją o samopoczucie, a nikt - o twórczość. Na świat przychodzi córka Agata.

Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Karolina Piechota, Olga Szomańska Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Karolina Piechota, Olga Szomańska

"Osiecka" odc. 10 – "Dawne życie poszło w dal..." emisja 24 stycznia, godz. 20.15

Rok 1976. Późny wieczór w nowym domu na Żoliborzu. Daniel Passent usypia trzyletnią córeczkę Agatę, podczas gdy w sąsiednim pokoju trwa impreza. Daniel elegancko wyprasza gości i zabiera się do pracy. Osiecka zwierza się Hannie Bakule, że chciałaby się jeszcze zakochać. Młody dziennikarz-stażysta robi na Agnieszce piorunujące wrażenie. Artystka opowiada przyjaciółkom, że napisał fantastyczny tekst, komentujący jeden wers z jej wiersza, że ma solidne wykształcenie filozoficzne i zna znakomicie twórczość Kołakowskiego. Agnieszka się zakochała...

Daniel spiera się z Mieczysławem Rakowskim i prosi Osiecką, aby była ostrożna w swoich publicznych wypowiedziach na temat polityki. Agresja Agnieszki dowodzi, że kto inny zaczyna kształtować jej światopogląd. Śmierć Wiktora Osieckiego jest dla Agnieszki bolesną niespodzianką.

Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Tomasz Włosok Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Tomasz Włosok

"Osiecka" odc. 11 – "Wada serca" (emisja 31 stycznia, godz. 20.15)

Rok 1980. Osiecka z Passentem i córką mieszka w Stanach, ale stale myśli o M.: swojej nowej miłości, redaktorze "Polityki". W końcu Agnieszka decyduje się na to, co mówi jej serce: zostawia córkę i Daniela za Atlantykiem, a sama w tajemnicy wraca do Polski, nie zdradzając prawdziwych powodów swojej ucieczki. W kraju całkowicie uzależnia się od M., który "pozwala" jej się kochać: Osiecka jest jedynie petentką w kolejce po miłość młodego dziennikarza. Ten emocjonalny rollercoaster jest inspiracją do napisania kolejnego przeboju Maryli Rodowicz.

Kiedy Passent wraca do kraju, dochodzi do ich ostatecznego rozstania, w rozmowie ustalają, że Agata zamieszka z ojcem.

Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Aleksandra Konieczna Serial "Osiecka", Magdalena Popławska, Aleksandra Konieczna


"Osiecka" odc. 12 – "Po balu" (emisja 7 lutego, godz. 20.15)

Agnieszka jedzie do Suwałk na wieczór autorski. Na dworcu odbiera ją kierowniczka domu kultury i mówi, że dostała nakaz z góry, by spotkanie odwołać. Następnego dnia gen. Jaruzelski informuje o wprowadzeniu stanu wojennego. W pociągu do Warszawy zjawia się kontrola Żandarmerii Wojskowej. Osiecka jest załamana sytuacją polityczną w kraju. Wielu z jej przyjaciół i znajomych zostało aresztowanych. Na prośbę Pana M odwiedza gen. Kiszczaka z prośbą o zwolnienie z aresztu Janusza Andermana.
W szkole Agaty odbywa się wywiadówka, okazuje się, że Agnieszka pomyliła klasy. W barze Sax poznaje Pawła, z którym zapija smutki. Osiecka z Marylą Rodowicz i Sewerynem Krajewskim tworzą piosenkę „Niech żyje bal”, która odnosi wielki sukces na festiwalu w Opolu.

Magdalena Popławska i Przemysław Bluszcz, fot. TVP Magdalena Popławska i Przemysław Bluszcz, fot. TVP


"Osiecka" odc. 13 – "Nie chcę spać" (emisja 14 lutego, godz. 20.15)

Agnieszka bierze udział w koncercie Anny Szałapak w „Piwnicy pod Baranami”. Odbywa się spotkanie autorskie podczas którego opowiada o swojej twórczości i życiu. Wracając do domu, zauważa karetkę, która przyjechała do jej umierającej matki. W teatrze Atelier poznaje Andre Ochodlo, dla którego pisze sztukę. W trakcie próby, Agnieszka źle się poczuła. Idzie do lekarza, ten nie ma dla niej dobrych wieści...

Serial "Osiecka", Magdalena Popławska Serial "Osiecka", Magdalena Popławska

(mat. prasowe)

Polecane