Słowiańska harmonia i soulowy rytm. Mietek Szcześniak i Krzysztof Herdzin gośćmi Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słowiańska harmonia i soulowy rytm. Mietek Szcześniak i Krzysztof Herdzin gośćmi Trójki
Mieczysław Szcześniak, wokalista i autor tekstówFoto: Polskie Radio

– Sztuka ma być uniwersalna. Nigdy nie chciałem być pieśniarzem świeckim czy pieśniarzem religijnym. Zawsze chciałem śpiewać o całym człowieku, o potrzebach jego duszy i ciała – mówił Mietek Szcześniak w ostatniej w roku 2020 odsłonie audycji "Dzika karta: Serdeczne dźwięki".

Posłuchaj

52:36
Mietek Szcześniak i Krzysztof Herdzin w audycji Mateusza Krautwursta (Dzika karta: Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

herdzin iwaneczko origami  1200.jpg
"Origami", czyli sztafeta pokoleń w czasach lockdownu

 

Muzyka duszy i ciała

Mietek Szczęśniak od dawna jest znany jako artysta czerpiący z muzyki religijnej. – Jest to dialog ze Stwórcą czy z czymkolwiek, co sobie wymyślisz. Mówi się, że składamy się z duszy i ciała. Dlaczego mamy śpiewać tylko o ciele? – pyta wokalista. – Przez tysiące lat, w różnych religiach i kulturach artyści tworzyli rzeczy dla duszy i dla ciała. Śpiewali swoim bogom, filozofiom, ideałom. Dusza i ciało zawsze się mieszały – tłumaczy.

Świeże spojrzenie

W "Serdecznych dźwiękach" dowiedzieliśmy się także, jak Mietek Szcześniak został przyjęty w Stanach Zjednoczonych – kraju, w którym największe gwiazdy muzyki pop zaczynały swoją przygodę z muzyką od chórów gospel. 

– Amerykanie mówią, że to oryginalne. Posłuchali płyty "Czarno na białym" i stwierdzili, że jeszcze nie widzieli takiego świeżego spojrzenia na pop i soul. Przy niektórych piosenkach miałem założenie, by melodie harmonicznie opierały się na Wschodzie, słowiańskich rozwiązaniach, a rytm i opowiadanie słowne było luźniejsze. Ku mojemu zdziwieniu złapali to od razu – opowiada artysta w wywiadzie z Mateuszem Krautwurstem.

Mieczyslaw Szczesniak, Krzysztof Herdzin - This Is Not America (Lyric Video)/YesterdayVEVO

Gościem audycji był także pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent Krzysztof Herdzin, który niedawno odwiedził nasze studio z okazji wydania albumu "Origami". Obecność obu muzyków była znakomitym pretekstem do zaprezentowania w Trójce ich wspólnych, anglojęzycznych utworów – "What's Going On" i "Yesterday". 

Lista utworów:

1. John Mayer – "Free Fallin"
2. Julia Sibielak – "Undiscovered"
3. Sunday Service Choir – "Rain"
4. Mietek Szcześniak  – "Wołam"
5. Mietek Szcześniak – "Illusions"
6. Mietek Szcześniak  – "Miłość Leczy"
7
Mietek Szcześniak & Krzysztof Herdzin – "Yesterday"
8. Mietek Szcześniak & Krzysztof Herdzin – "What's Going On"
9. John Mayer – "Vultures"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Goście: Mietek Szcześniak (wokalista, kompozytor, wykładowca akademicki), Krzysztof Herdzin (pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent)
Data emisji: 28.12.2020
Godzina emisji: 23.06

kr

Polecane