Pszczoły i ludzie – renesans bartnictwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pszczoły i ludzie – renesans bartnictwa
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vara yaiklang

Wiemy, że bez pszczół nie ma życia na naszej planecie. Nie każdy jednak wie, że można hodować je poza ulem. Bartnictwo, czyli chów pszczół w specjalnie wydrążonych dziuplach drzew, wraca z zapomnienia. Dowodem na to są dziesiątki bractw promujących pszczelarstwo leśne i wpisanie tradycyjnego bartnictwa z Polski i Białorusi na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.


pszczoła pszczoły ule 1200.jpg
Z miłości do… pszczół

Bartnictwo to pasjonaci oraz relacje ludzi i pszczół, które wcale nie są traktowane jedynie jako zwierzęta hodowlane. Bartnictwo to także filozofia i kultura, mająca wpływ na cały ekosystem, a zarazem historia sięgająca XIV wieku i czasów króla Kazimierza Wielkiego. 


Posłuchaj

53:30
Czym są pszczoły dla człowieka? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jednym z gości wtorkowego "Klubu Trójki" był Piotr Piłasiewicz, założyciel Bractwa Bartnego i autor wniosku o wpisanie tradycyjnego bartnictwa z Polski i Białorusi na listę UNESCO. 

– Bartnictwo jest wspaniałym elementem, który łączy nasze narody i jest wspólnym dziedzictwem narodów dawnej Rzeczypospolitej. Od 2008 roku były projekty polegające na implementacji wzorów z Baszkirii. Ściągano bartników z dalekiego Uralu po to, by pokazali nam, jak zakłada się barcie, kiedy te same wzorce można było znaleźć na poleskich bagnach i na białoruskiej prowincji – opowiadał rozmówca Michała Żakowskiego. – Wpisanie na listę UNESCO to pewien etap na drodze promocji bartnictwa jako hobby, formy spędzenia czasu na łonie przyrody, w kontakcie z naturą, etap znalezienia swojego miejsca w lesie – dodał. 

Czym są pszczoły dla bartnictwa i dlaczego mówimy teraz o jego renesansie?  Pszczoły są sercem bartnictwa. Coraz częściej w bartnictwie dba się o dobrostan tego zwierzęcia, który jest podkreślany w kontekście całego ekosystemu – mówiła Karolina Echaust, ekspert zajmujący się naukowo relacjami człowieka i pszczół. – Zauważyłam duże zainteresowanie ludzi tym tematem. Jestem ciekawa tego, co będzie działo się w kolejnych latach – podsumowała.

Treebeekeeping culture - tradition of Poland and Belarus/Piotr Piłasiewicz

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Karolina Echaust (ekspert zajmujący się naukowo relacjami człowieka i pszczół), Piotr Piłasiewicz (założyciel Bractwa Bartnego i jeden z inicjatorów wniosku do UNESCO)
Data emisji: 29.12.2020
Godzina emisji: 22.06

kr

Polecane