Pospieszmy do szopy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pospieszmy do szopy
Bezśnieżny grudzień w ogródku TrójkiFoto: Barbara Marcinik

Z rodziną Pospieszalskich kolędowaliśmy na bezpieczną odległość, kończąc (bez żalu!) 2020 rok.

Posłuchaj

49:12
Mateusz Pospieszalski gościem MBK (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od ćwierć wieku w wieczory wigilii Bożego Narodzenia w Trójce słuchaliśmy kolęd i pastorałek z kolejnych płyt rozśpiewanej rodziny. "Mit założycielski" tych Świąt opowiada historię Świętej Rodziny. I choć przywykliśmy projektować Boże Narodzenie jako czas radości, beztroski, przepychu, ciepła, komfortu, to jednak początek nowej ery nie był naznaczony ani przepychem, ani komfortem. Przypominamy sobie o tym, kiedy dopada nas samotność, kiedy dostrzegamy biedę i cierpienie innych. 

Stroik z motywami kaszubskimi Stroik z motywami kaszubskimi

"Kolędy Pospieszalskich" miały swoją premierę w 2010 roku "Kolędy Pospieszalskich" miały swoją premierę w 2010 roku

Kolędy pamiętają o tych sprzecznościach, polskie – nade wszystko, a najbardziej kolęda "Bóg się rodzi". Ten ośmiozgłoskowcem napisany tekst, najczęściej śpiewany w rytmie poloneza, po raz pierwszy został wykonany w białostockiej świątyni w 1792 roku. Większość polskich kolęd ma rzewny charakter. Pieśni na Boże Narodzenie Pospieszalskich zostały na nowo zaaranżowane. Stały się bardziej radosne, żywiołowe. Opowiedział o nich nasz gość specjalny świątecznego wydania MBK – Mateusz "Mateo" Pospieszalski. A ponieważ jest on człowiekiem wyjątkowo kreatywnym, wzbogacił nasze spotkanie o nowe wątki. Czyżby była w drodze do nas jego nowa płyta, solowa?

O samej rodzinie wreszcie porozmawiamy. Maluchy, które śpiewały na pierwszej płycie, mają dziś swoje rodziny. Drzewo rozrasta się!

A ponieważ nasz gość do nas przemawiał z pięknej krainy, jaką jest Jura Krakowsko-Częstochowska, i o niej chętnie posłuchamy. Tam nas jeszcze w święta nie było podczas naszych wędrówek od morza do Tatr.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzą: Barbara Marcinik i Piotr Majewski
Wydawca: Kuba Sadowski 
Data emisji: 27.12.2020 
Godzina emisji: 17.09

Barbara Marcinik

Polecane