Festiwal AfryKamera. Polski dokument o Gambii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal AfryKamera. Polski dokument o Gambii
Kadr z filmu "Kiedy zabraknie ryb" Małgorzaty JuszczakFoto: mat. promocyjne

– W Gambii spędziliśmy 5 tygodni. Przez pierwsze dwa nie wyjmowaliśmy kamery ani mikrofonu. Staraliśmy się zdobyć zaufanie lokalnej społeczności. Rozmawialiśmy z gambijskimi naukowcami, aktywistami, ale ostatecznie bohaterami obrazu zostali tzw. zwykli ludzie, których najbardziej dotyka ten problem – opowiada Małgorzata Juszczak, reżyserka obrazu "Kiedy zabraknie ryb".


Do 30 grudnia trwa 15. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie środkowo-wschodniej poświęconego Afryce Do 30 grudnia trwa 15. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie środkowo-wschodniej poświęconego Afryce

Na naszych wigilijnych stołach na pewno tradycyjnie nie zabrakło ryb. Okazuje się jednak, że są miejsca w świecie, w których zaczyna już ich brakować. To jeden z wielu filmowych tematów trwającego jeszcze do 30 grudnia wirtualnego w tym roku Festiwalu AfryKamera. W jego programie znalazł się m.in. zrealizowany w Gambii polski dokument zatytułowany "Kiedy zabraknie ryb"("Stolen fish"), który wyreżyserowała Małgorzata Juszczak. 

Posłuchaj

3:55
Rybacy w czasach, gdy brakuje ryb. "Kiedy zabraknie ryb" o problemach, z którymi zmagają się kraje Afryki (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak przyznaje reżyserka w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim, ryb zaczyna brakować ze względu na działalność chińskich koncernów, prowadzących masowe połowy ryb, z których produkowana jest specjalna mączka. – Ten proceder ma miejsce nie tylko w Gambii, także w ościennych krajach Afryki zachodniej takich jak Senegal czy Mauretania, ale ponieważ Gambia jest małym krajem, skupia się w niej to jak w soczewce – ocenia.

Połowy prowadzone przez chińskie koncerny wpływają nie tylko na ceny ryb, które są głównym źródłem białka dla mieszkańców tego kraju, i coraz ich mniejszą dostępność na lokalnym rynku. – Pojawia się problem środowiskowy, na poziomie ekosystemu oceanicznego, ale jest to też problem dla ludzi utrzymujących się zarówno z rybołówstwa jak i przetwórstwa ryb – wyjaśnia Małgorzata Juszczak. Jak dodaje, w sytuacjach, gdy ludziom coraz trudniej się utrzymać, zaczynają sobie zadawać pytania o migrację.

Minority Rights Group International/Stolen Fish

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Małgorzata Juszczak (reżyserka filmu "Kiedy zabraknie ryb")
Data emisji: 26.12.2020
Godzina emisji: 9.40

gs

Polecane