Hawajski instrument podbija Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hawajski instrument podbija Polskę
Niewielki instrument, jakim jest ukulele, przyciąga ludzi w każdym wiekuFoto: El Nariz/Shutterstock.com

Ukulele, wyglądające jak minigitara z czterema strunami, kojarzy się z Hawajami. Tymczasem ten instrument przywędrował tam z Europy, a dokładnie – z Portugalii. Ale tak się spodobał, że obecnie jest ważnym elementem tamtejszej kultury. A na świecie, i w Polsce także, ukulele staje się coraz popularniejsze.


maglev 1200 free.jpg
Lewitujące pociągi, czyli transport przyszłości

W latach 50. XX w. furorę zrobiło zdjęcie Marilyn Monroe, grającej na ukulele. Wtedy wszystkie panie nagle zapragnęły także grać na tej minigitarze. Od ok. 12 lat po świecie rozlewa się już trzecia fala zainteresowania tym instrumentem. Zapoczątkował ją nieżyjący już hawajski muzyk Israel "IZ" Kamakawiwoʻole, który zaśpiewał piosenkę "Somewhere over the Rainbow" akompaniując sobie właśnie na ukulele. Singiel, spopularyzowany przez londyńskiego dziennikarza radiowego, pokrył się platyną.


Posłuchaj

3:43
Moda na ukulele (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Na ukulele łatwiej nauczyć się grać niż na gitarze. Po miesiącu grania, szczególnie na początku, postęp jest dużo większy: widzę to po moich uczniach – mówi Paweł Klin, nauczyciel gry na obu tych instrumentach, a także na banjo. – W ukulele mamy tylko cztery struny do ogarnięcia, a nie sześć. Są bardziej miękkie, więc mniej bolą palce, kiedy przyciskamy struny – tłumaczy.

OFFICIAL Somewhere over the Rainbow – Israel "IZ" Kamakawiwoʻole/YouTube Mountain Apple Company Inc


Co ciekawe, po ukulele sięgają także gitarowe gwiazdy: np. Eddie Vedder z Pearl Jam nagrał całą płytę! – 70 procent grających na ukulele w Polsce to dziewczyny w wieku 12-19 lat – dodaje Wojciech Wiśniewski z guitarproshop.pl. Pozostaje pytanie, czy to właśnie wpływ Eddiego?

Can't Keep (Music Video) – Ukulele Song – Eddie Vedder

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 7.18

pr

Polecane