Rovaniemi: tu zawsze spotkasz św. Mikołaja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rovaniemi: tu zawsze spotkasz św. Mikołaja
Zdjęcie ilustracyjneFoto: marcela novotna/shutterstock

To fińskie miasto leżące prawie dokładnie na granicy Koła Podbiegunowego, najbardziej znane jest z faktu, że jest tam siedziba świętego Mikołaja. Ale akurat o najsławniejszej postaci rozdającej prezenty w audycji Michała Żakowskiego nie mówiono zbyt dużo. Było za to dużo muzyki z tego regionu świata.

Już sama historia Rovaniemi, stolicy Laponii, jest fascynująca. Zostało zniszczone podczas II wojny światowej, a potem odbudowane na planie... głowy renifera. Jak się żyje w rejonie koła podbiegunowego i dlaczego to Finowie pochłaniają litry kawy dziennie?


Posłuchaj

52:42
Rovaniemi, miasto świętego Mikołaja (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– W Finlandii jest podobno najwięcej zespołów metalowych na jednego mieszkańca. Być może jest to związane z faktem, że Finowie są zamknięci w sobie i rzadko wyrażają swoje opinie wprost – opowiada Asia Kocon, Polka mieszkająca w Rovaniemi i zafascynowana Finlandią. – Nie lubią sprawiać innym ludziom problemów, wiec jak im coś nie pasuje, to wolą to zmilczeć, zamknąć w sobie. I wydaje mi się, że przez tą muzykę chcą się wyrazić i powiedzieć, co im w sercu gra – tłumaczy.

– Finowie są bardzo mocno zżyci z naturą. Można powiedzieć, że właśnie natura jest największym fińskim dziedzictwem, z którego zresztą są bardzo dumni. Nie chcą rozwijać miast, zabudowywać ich: nawet miedzy budynkami muszą być drzewa, być zielono – mówi Asia Kocon, która jest także blogerką o nicku Ostra Finka. – Finowie też muszą mieć wokół siebie przestrzeń. To po prostu ich wewnętrzna potrzeba, ale także pozwala uprawiać sporty, które są tu bardzo popularne. Pogodna, temperatura nie grają właściwie roli – dodaje.

wideo


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Joanna Kocon (blogerka, podróżniczka, przewodniczka, mieszka w Rovaniemi)
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Polecane