Dekalog współczesnych dwudziestolatków
Już niebawem, w wybranych kinach, pojawi się długo oczekiwany "Dekalog 89+", w którym młodzi twórcy opowiedzieli o najważniejszych problemach i bolączkach swojego pokolenia.
Kadr z filmu "Filizanki Yoko Ono"
Foto: materiały prasowe
W 20. rocznicę premiery cyklu „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego Andrzej Mańkowski zdecydował się dopuścić do głosu współczesnych dwudziestolatków, by to właśnie oni - z właściwą dla ich pokolenia wrażliwością i wyjątkowym postrzeganiem rzeczywistości - skomentowali funkcjonowanie Dziesięciu Przykazań we współczesnym świecie. Tak narodził się pomysł na filmowy cykl "Dekalog 89+". Jego powstanie poprzedził konkurs, składający się z dwóch etapów - literackiego i filmowego.
Etap literacki adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazajalnych. Ich zadaniem było napisanie opowiadania, inspirowanego wybranym przykazaniem Dekalogu. Do konkursu nadesłanych zostało 3222 prace z ponad 1000 szkół. Przez kilka miesięcy grupa specjalistów czytała scenariusze, by wyłuskać ich zdaniem najlepsze teksty. Etap drugi - filmowy - skierowany był do studentów (dwóch ostatnich lat) oraz niedawnych absolwentów reżyserii i operatorstwa. Ich projekty oceniała specjalna Rada Artystyczna pod przewodnictwem Wojciecha Marczewskiego. Ostatni etap - realizacji - zaowocował powstaniem 10 krótkometrażowych filmów.
Andrzej Mańkowski, który był gościem Ryszarda Jaźwińskiego, zaznaczył, że Dekalog był tylko pretekstem do spojrzenia na problemy z którymi zmagają się współcześni dwudziestolatkowie.
Kadr z filmu "Nowa" Tomasza Olejarczyka
Audycji "Fajny film wczoraj widziałem" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 10.30.