Średniowieczny skarb w szczerym polu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Średniowieczny skarb w szczerym polu
Foto: gbaku via Foter.com / CC BY-SA

Garnek wypełniony monetami i srebrną biżuterią odkryto na terenie Słuszkowa w Wielkopolsce. Archeolodzy prowadzący badania stwierdzili, że przedmioty pochodzą z przełomu XI i XII w. Miały taką wartość, że można było za nie kupić całą wieś.


archeologia 1200 free
Skarb zakopany na polu kukurydzy. Sensacyjne odkrycie koło Kalisza

– To szczere pole: nie wiemy, co tutaj było w momencie zakopania skarbu – mówi Rafał Szelągowski, wójt gminy Mycielin. – Były trzy koncepcje poszukiwania tego skarbu. Traf chciał, że w dobre miejsce poszliśmy i przyjaciele pana Adama go wykryli – opisuje.


Posłuchaj

11:38
Skarb w Słuszkowie (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nie mamy pojęcia, jaki był kontekst archeologiczny ukrycia tego skarbu. Wg mnie duże depozyty powinny być w ciekawych miejscach. Tutaj może być teren, na którym książę Zbigniew miał swój tymczasowy dwór: koniecznie trzeba to zbadać – mówi Adam Kędzierski archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

To prawdziwy Święty Graal wśród poszukiwaczy skarbów/YouTube Telewizja Olsztyn


– Są takie czasy, że skarby nie dochodzą do muzealników czy archeologów. W większości są pokątnie wyciągane z ziemi i rzadko kiedy mamy do czynienia z tak fajnym znaleziskiem. W przypadku tego stanowiska mamy praktycznie cały skarb: prawie cały garnek i mogliśmy go jeszcze w środku prześwietlić, zbadać za pomocą tomografu – dodaje. 

– Ten skarb eksplorowaliśmy dwa dni. Mogliśmy go wyjąć bardzo szybko, ale wtedy prawdopodobnie uszkodzilibyśmy to naczynie. A tak, dzięki strażakom ze Słuszkowa, którzy przez całą noc pilnowali skarbu, wszystko poszło jak trzeba – dziękuje Adam Kędzierski. 

Skarb złotych monet z floty z 1715/YouTube Metal Detectives


***

Reportaż "Skarb w Słuszkowie"
Autorka: Danuta Synkiewicz
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Polecane