Od pierwszego zakażenia do pierwszej szczepionki. Rok z pandemią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od pierwszego zakażenia do pierwszej szczepionki. Rok z pandemią
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Miriam Gil Albert

Rok temu pojawiły się pierwsze oznaki, że świat czeka pandemia koronawirusa. W chińskim szpitalu w Wuhanie coraz częściej rozmawiano o "dziwnej chorobie atakującej płuca".


chiny partia komunistyczna free 1200
Fakty i mity o współczesnych Chinach

Posłuchaj

45:16
Koronawirus. Rok pandemiczny (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak zaznaczyła już na wstępie prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska, przyczyn konfliktu pomiędzy Chinami i Australią oraz Stanami Zjednoczonymi nie należy szukać tylko w pandemii. – Pomimo zwycięstwa w amerykańskich wyborach Joe Bidena, problem Chin pozostaje. Amerykanie, ale i większość państw świata, w tym Australia, mają deficyt w handlu z Chinami. Kraje Azji i Pacyfiku czują się coraz bardziej zagrożone. Amerykanie są obecni, ale pozostaje pytanie, czy będą reagować tak szybko, jak Australijczycy by tego chcieli – tłumaczy ekspert.

Ponadto w audycji:

  • Aleksiej Nawalny, wielki przeciwnik Władimira Putina, dochodzi do zdrowia w Berlinie, gdzie leczy się po próbie otrucia kilka miesięcy temu. Jednak w tej sprawie dochodzą coraz to nowsze i sensacyjne informacje. Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że to funkcjonariusze rosyjskiej "bezpieki" FSB stali za zamachem na jego życie. Co więcej, do drzwi jednego z nich zapukała dziennikarka CNN.
  • Świat według Władimira Putina jest pełen zachodnich agentów czyhających, by zaatakować lub ośmieszyć Rosję. Wyścig zbrojeń trwa, a głównym rywalem są Stany Zjednoczone. Słowa, które padły na dorocznej konferencji prasowej z ust prezydenta Rosji, powinny zastanowić. Czy są ostrzeżeniem przed jeszcze bardziej agresywną polityką Kremla?
  • Prezydent Ukrainy ma problemy z poparciem. Dla 40 procent Ukraińców Wołodymyr Zełenski jest "politycznym rozczarowaniem" roku.
  • Arabska Wiosna wybuchła 10 lat temu. Co było jej przyczyną, jakie nadzieje dawała, co stracono i dlaczego przyniosła trzy tak okrutne wojny: w Syrii, Libii i Jemenie. Obalono dyktatorów panujących często nawet ponad 30 lat, a w ich miejsce wprowadzili się jeszcze bardziej okrutni władcy tak jak w Egipcie.

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński), Zbigniew Parafianowicz (dział zagraniczny "Dziennika Gazety Prawnej")
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 15.09

kr

Polecane