Jak święta obchodzą Polacy w dalekich zakątkach świata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak święta obchodzą Polacy w dalekich zakątkach świata?
Piñata rozpięta pomiędzy budynkami w stolicy MeksykuFoto: Shutterstock.com/Aberu.Go

Polska Wigilia jest wyjątkowa, 12 potraw na wigilijnym stole, pasterka i niezliczone świąteczne obyczaje. A jak Polacy świętują Boże Narodzenie poza granicami kraju? Za jakimi świątecznymi smakami i obyczajami tęsknią?  

Posłuchaj >>>Cyfrowe Radio Gwiazdka>>> 

Znane nam dobrze betlejemskie gwiazdy pochodzą z Meksyku. Rosły tam na długo przed przybyciem europejskich konkwistadorów. Mieszkańcy przedkolumbijskiego Meksyku wierzyli, że wyrosły z kropli krwi księżniczki, która oddała życie, by od swojego ludu odsunąć klęskę nieurodzaju. Meksykańskie świąteczne obyczaje są połączeniem chrześcijańskiej wiary z dawnymi obyczajami. Już 9 dni przed Wigilią zaczyna się Posadas – przypominające nieco polskich kolędników. Inne jest jednak ich znaczenie. Posadas symbolizuje wędrówkę Świętej Rodziny do Betlejem. Noszący szopki meksykańscy "kolędnicy" odwiedzają domy. A wieczorami rozbijana jest piniata – zawieszone wysoko gliniane naczynie w kształcie gwiazdy, której 7 ramion symbolizuje 7 grzechów głównych. Trzeba je rozbić kijem z zawiązanymi oczami, symbolizującymi to, że nie zmysły, lecz wiara powinny prowadzić człowieka przez życie. Meksykańska Wigilia ma dwie części, jakie? Co gości na meksykańskich stołach i dlaczego pasterka nazywana jest "Mszą Koguta" – o tym opowiadamy w audycji.


Posłuchaj

47:36
Jak Polacy za granicą obchodzą Boże Narodzenie? (Podróże ze smakiem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


pierniki F 1200.jpg
Słodkie sekrety pierniczków

W Południowej Afryce Święta przypadają w środku lata. Wakacyjny czas zaczyna się 16 grudnia. "Dzień Pojednania" to narodowe święto w Południowej Afryce upamiętniające bitwę nad Krwawą Rzeką, stoczoną w 1838 roku, podczas Wielkiego Treku. Zaledwie 470 burskich osadników pokonało w niej kilkunastotysięczną zuluską armię. Dzień Pojednania to nazwa przyjęta w 1995 roku, po upadku apartheidu. Symbolizuje południowoafrykańskie "Tęczowe Społeczeństwo" – złożone z rdzennych mieszkańców Afryki, potomków holenderskich i brytyjskich osadników. I takie też "tęczowe" są południowoafrykańskie święta Bożego Narodzenia. W audycji mówimy o tradycyjnych świątecznych potrawach i obyczajach w Południowej Afryce, a także o polskich egzotycznych wigilijnych daniach, bo Polska w regionalnych różnicach jest nie mniej zaskakująca niż dalekie podróże.

Gośćmi tego wydania audycji są:

  • Jerzy Mrożek, który ponad ćwierć wieku mieszka w Meksyku; 
  • Zbigniew Skrzypczak, który 40 lat spędził w RPA;
  • Waldemar Sulisz, który przybliża wigilijne potrawy i obyczaje z różnych regionów Polski.

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska
Data emisji: 20.12.2020
Godzina emisji: 12.07

Polecane