Bajka – wstęp do realnego świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bajka – wstęp do realnego świata
zdj. ilustracyjneFoto: Mariia Korneeva/Shutterstock.com

Bajki w tej czy innej formie poznajemy od dzieciństwa: kiedyś opowiadane albo czytane przez starszych, dzisiaj częściej oglądane w telewizji, tablecie lub telefonie. Niegdyś to były proste historie o uwięzionych księżniczkach, złych wilkach itd. Obecnie opowieści bywają skomplikowane, a bohaterowie bardzo zaskakujący. Czy bajki wciąż jeszcze są bajkami?

Bajki odgrywały i odgrywają ważną rolę w rozwoju emocjonalnym dziecka. Przedstawiając odwieczną walkę dobra ze złem, kształtują jego ogląd rzeczywistości. Zakończenie i morał, kiedy dobrzy są nagradzani, a źli ukarani, ukazują porządek świata, dają wskazówki jak postępować.


Posłuchaj

2:18
Czego uczą bajki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Głęboko wierzę i wiem, że robiąc kulturę dla dzieci, tak naprawdę kształtujemy przyszłe pokolenia. W "Czarnym młynie" postanowiłem dzieciom opowiedzieć o odmienności, o akceptacji innych niż my – mówi reżyser Mariusz Palej. – Starałem się powiedzieć, że osoby z niepełnosprawnościami może nie potrafią tego wszystkiego, co my, ale my nie potrafimy, nie wiemy tego wszystkiego, co oni – tłumaczy.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 6.14

pr

Polecane