Nowoczesne zoo – współczesna arka Noego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowoczesne zoo – współczesna arka Noego?
Biały tygrys w "Zoo Safari" w BorysewieFoto: Janusz Baczynski/Shutterstock.com

Ogrody zoologiczne nie u wszystkich mają dobrą opinię i wciąż muszą walczyć ze stereotypami o ciasnych klatkach i tragicznych warunkach, w których trzymane są zwierzęta. Tak rzeczywiście było w XIX wieku, kiedy powstawały pierwsze tego typu placówki, a ich celem było dostarczenie rozrywki publice. Dzisiaj wszystko się zmieniło: warunki, w których przebywają zwierzęta, a nawet cel istnienia zoo.


Warszawa zoo niedźwiedź niedźwiedzie shutt-1200.jpg
Zoo – więzienie czy azyl?

Choć może trudno w to uwierzyć, współczesne ogrody zoologiczne służą także... zachowaniu niektórych zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Najlepszym przykładem jest nasz rodzimy żubr, który II wojnę światową przetrwał jedynie w ogrodach zoologicznych i hodowlach. Dzięki temu można było odtworzyć ich populację, która dzisiaj sięga już ponad 6 tys. osobników!


Posłuchaj

1:54
Nowoczesne zoo (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Współczesne ogrody zoologiczne to jest przyszłość – deklaruje Krzysztof Kelman, dyrektor ogrodu zoologicznego w Płocku. – To próba ratowania gatunków ginących i zagrożonych, a także tych gatunków, które w naturze już wyginęły i żyją tylko w zoo. W Polsce takim sztandarowym przykładem jest żubr – tłumaczy.

– Tak więc ogrody zoologiczne ewoluują w kierunku funkcji ochrony gatunków zwierząt zagrożonych. I to wielu gatunków: od bezkręgowców po ssaki – dodaje dyrektor Kelman.

Setka z... Krzysztof Kelman/YouTube infoPłockTV

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 6.16

pr

Polecane