Ozdrowieńcy potrzebni od zaraz!
Lekarze apelują do ozdrowieńców, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem, o pomoc innym potrzebującym.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: shutterstock.com/Anna Fedorova_it
Można to zrobić, oddając krew, w której znajdują się przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Pobrane osocze może pomóc w szybszym zdrowieniu chorych na koronawirusa. Jak wygląda codzienna praca w stacji poboru osocza? Kto może zgłosić się do pomocy?
– Osocze może oddać osoba w wieku od 18 do 65 lat, przy czym osoby, które ukończyły 60. rok życia i które nigdy nie były dawcami krwi, wymagają dokładniejszego badania lekarskiego. Bardzo istotna jest masa ciała – co najmniej 50 kilogramów, a tak naprawdę parę kilo więcej. Zabieg wymaga dobrej kondycji, więc możemy go zagwarantować osobom, które cieszą się dobrym zdrowiem i nie mają żadnych chorób przewlekłych – wyjaśniała dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
W reportażu Antoniego Rokickiego wystąpił także prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, organizator konferencji "Przestępczość farmaceutyczna w okresie pandemii COVID-19", który opowiedział o niebezpieczeństwie kryjącym się za internetowymi ogłoszeniami sprzedaży osocza.
Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>
***
Tytuł reportażu: "Ozdrowieńcy na pomoc"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 14.15
***
Antoni Rokicki/kr