Muzeum Narodowe proponuje: zaadoptuj Matejkę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzeum Narodowe proponuje: zaadoptuj Matejkę
Jan Matejko Autoportret (fragment)Foto: Domena publiczna

W tych ciężkich czasach artyści, sztuka i instytucje z nią związane wymagają szczególnej troski. Wśród wielu sposobów na ich wsparcie jest także adopcja. Nazwa brzmi może trochę zaskakująco, ale to ciekawa i skuteczna forma współczesnego mecenatu.

Na czym polega adopcja dzieła sztuki? W największym skrócie: na przekazaniu pewnej sumy pieniędzy w zamian za umieszczenie na pewien czas obok wybranego obiektu informacji, że dana osoba jest jego mecenasem. Proste, skuteczne, satysfakcjonujące dla obu stron.


Posłuchaj

3:58
Aukcja adopcji sztuki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nasze dzieciaki i my interesujemy się sztuką od dawna. I wpadliśmy na pomysł, aby w ten sposób wspomóc muzeum – mówi Ewa Jerczyńska, której rodzina posiada gospodarstwo rybackie. Dlatego rok temu adoptowali obraz Leona Wyczółkowskiego "Rybacy".


Narada.jpg
Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Desa Unicum organizuje kolejną aukcję adopcji obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawionych zostaną 23 obiekty, a wśród nich dzieła Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Józefa Mehoffera oraz Władysława Podkowińskiego.

– Nie możemy zabrać Matejki do domu, ale obok obrazu będzie przez dwa lata wisiała tabliczka, na której będzie napisane, kto jest patronem tego obrazu. To może być firma, to może być osoba prywatna – mówi Paweł Kastory, prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego. – Pieniądze, które zbierzemy podczas tej aukcji, będą przeznaczone na zakup sztuki współczesnej, która trafi do nowej Galerii sztuki XX i XXI w. – dodaje.

Widoczne niewidoczne / Pokaz malarstwa XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie/YouTube Muzeum Narodowe w Warszawie


Aukcja odbędzie się w poniedziałek, 14 grudnia. Informacje można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 14.12.2020
Godzina emisji: 12.28

pr

Polecane