Fakty i mity o współczesnych Chinach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fakty i mity o współczesnych Chinach
Na zdjęciu: uroczystości 90-lecia partii komunistycznej Chin w mieście Foshan w 2019 rokuFoto: Shutterstock.com / windmoon

Chiny to po Stanach Zjednoczonych bodaj najważniejsze państwo na świecie. Ale co o nich wiemy? Czy nasza wiedza o Państwie Środka jest rzetelna, czy może jest to zbiór mitów, które rozwijają się w najlepsze – również pod wpływem władz chińskich i ich propagandy?

irlandia pomnik niepodległość 1921 1200.jpg
100-lecie odzyskania niepodległości przez Irlandię

W latach 80. XX w. Chiny kierowane przez Deng Xiaopinga były dopiero na początku drogi, która zaprowadziła je tu, gdzie są dzisiaj. A świat sceptycznie przyjmował ich zapowiedzi, że staną się światową potęgą. Dzisiaj z Państwem Środka muszą się liczyć wszyscy. To prawda, czy mit, że Chiny stały się krajem, który, w ten lub inny sposób, ma wpływ na życie każdego z nas?


Posłuchaj

52:58
Jakie są Chiny, co o nich wiemy? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Myślę, że gdybyśmy dobrze poszukali, to znaleźlibyśmy państwa, gdzie pozycja i znaczenie Chin jest niewielkie, słabe. Jednak takie kraje można policzyć na palcach jednej ręki – stwierdza dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – To nie jest mit, ze ChRL są potęgą międzynarodową, chociaż one same przedstawiają się tak, jakby jeszcze nie miały takiego znaczenia – dodaje.

– Same Chiny z różnych powodów w pewnym stopniu ukrywają swoją siłę, możliwości i pozycję. Ale ich rola na arenie międzynarodowej w kontekście politycznym i gospodarczym, trochę mniej – kulturalnym, jest rzeczywiście znacząca – potwierdza dr Przychodniak. – Jednak z drugiej strony perspektywa dwubiegunowa, stwierdzenie, że rywalizacja amerykańsko-chińska urządza nam świat, jest mitem. Jest wyraźnie nadużywana w stosunku do tego, co się dzieje w polityce międzynarodowej – dodaje.

Chiny vs. USA. Wojna Imperiów/YouTube Filmy dokumentalne PL


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: dr Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 14.12.2020
Godzina emisji: 22.05

pr

Polecane