Odczytać i zrozumieć treści ukryte

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odczytać i zrozumieć treści ukryte
Lech MajewskiFoto: Tytus Żmijewski/PAP

Nic nie jest takie, jak się z pozoru wydaje: aby dotrzeć do prawdy trzeba czasu i wiedzy. Są jednak skróty, które pozwalają dotrzeć do świata ukrytych prawd. To symbole, którym poświęcona jest najnowsza książka Lecha Majewskiego "Ukryty język symboli".


Bruno Schulz PAP 1200.jpg
Bruno Schulz: chwilę przed sukcesem, niedługo przed śmiercią

Symbállein – po grecku "złączać" – to źródło polskiego słowa "symbol". A symbol to przecież coś więcej, niż tylko obraz, który go wyraża. To ukryta treść, przekaz wskazujący na głębsze warstwy percepcji i wiedzy.


Posłuchaj

4:07
Ukryty język symboli (Program obyczajowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Lech Majewski to artysta światowy i wszechstronny: reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Tworzył m.in. w Brazylii, Hollywood, Anglii, Niemczech i, oczywiście, w Polsce. Nakręcił m.in. filmy "Więzień Rio", "Ewangelia wg Harry'ego", "Wojaczek", "Angelus", "Młyn i krzyż", "Dolina bogów". 

Historią zajmuje się od dawna i, jak sam pisze, fascynuje go odczytywanie kodów symbolicznych i alegorycznych. Każdy, kto widział jego filmy, może się zresztą tego domyślić: są wielowarstwowe, przesycone symbolami, odniesieniami, aluzjami. 


Lech Majewski "Ukryty język symboli" Lech Majewski "Ukryty język symboli"

Majewski nie bez powodu uważa, że współcześni konstruktorzy, budowniczowie, chociaż dysponujący najnowszymi technologiami, nie byliby w stanie w postawić takiej budowli jak katedra w Chartres. Właśnie dlatego, że jest ona nie tylko zwykłą konstrukcją architektoniczną, ale zarazem nośnikiem gigantycznej liczby symboli i informacji. Czyli wiedzy nieoczywistej.

Wykład Lecha Majewskiego "Ukryty język symboli w sztuce"/YouTube WIT Szkoła Wyższa pod auspicjami PAN

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 6.50

pr

Polecane