Przebojowy serial o rodzinie królewskiej oburza brytyjski rząd i media

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przebojowy serial o rodzinie królewskiej oburza brytyjski rząd i media
Kadr z czwartego sezonu serialu "The Crown". Olivia Colman jako królowa Elżbieta IIFoto: mat. promocyjne

W Wielkiej Brytanii trwają spory o najnowszy sezon popularnego serialu "The Crown" o rodzinie królewskiej. Na temat sposobu jej przedstawienia dyskutują media, ludzie na ulicy, a nawet członkowie rządu. Wydarzenia przedstawione w kolejnych odcinkach nazywane bywają fake newsami i kłamliwą propagandą. Czy to tylko angielski problem?


shutterstock_szachy gra 1200.jpg
Renesans zainteresowania szachami dzięki serialowi telewizyjnemu

Nagłówki brytyjskich gazet krzyczą, że serial "The Crown" to fikcja. A do głosów protestu przyłączył się nawet tamtejszy minister kultury. Warto przy okazji przypomnieć, że w Polsce również dyskutowano o filmach i serialach poświęconym znanym postaciom. Choć może nie na szczeblu rządowym...


Posłuchaj

3:06
Oburzający serial "The Crown" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Obawiam się, że generacja widzów nie żyjących w tamtych czasach może pomylić fikcję z faktami – grzmi Oliver Dowden w jednym z tygodników. – Licencja poetica jest tu naciągnięta do maksimum – wspiera go długoletni korespondent BBC przy rodzinie królewskiej Dickie Arbiter.

Arbiter narzeka, że postać księcia Karola przedstawiono wręcz karykaturalnie i zrobiono z niego czarny charakter. Dla niektórych bardzo bolesna jest sugestia, że książę zdradzał Dianę właściwie przez cały czas małżeństwa. Serialowi zarzuca się też przejaskrawienie postaci premier Margaret Thatcher.

The Crown Season 4 | Official Trailer/YouTube Netflix

Warto pamiętać, że jeśli chodzi o przeniesione na ekran wydarzenia z życia sławnych osób, głosy oburzenia podnosiły się także w Polsce: chodziło o filmy poświęcone rodzinie Beksińskich lub prof. Relidze. – Przecież oni w rzeczywistości tacy nie byli! – zwracano się z zarzutami do reżysera i scenarzysty.

Ostatnia rodzina – Zwiastun PL (official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorzy materiału reporterskiego: Marek ZaleskiAdam Dąbrowski
Data emisji: 11.12.2020
Godzina emisji: 17.13

pr


Polecane